Pes – nejlepší přítel člověka. Za války bojovali proti tankům a hledali raněné

Psi si právoplatně zasluhují své označení „nejlepší přítel člověka“. Jsou to neuvěřitelně věrní a oddaní společníci, kteří lidem dokážou pozvednout náladu a vylepšit své psychické, mnohdy i fyzické, zdraví.

Jsou to vysoce inteligentní bytosti, jejichž čich je dokonale vyvinut. Proto mají nezastupitelné místo i v našich soukromých, nicméně i pracovních životech. Psi bývají nedílnou součástí policejních a záchranářských složek, armády či jsou vycvičováni jako asistenti pro osoby, jež se bez cizí pomoci v určitých situacích neobejdou.

Psi ve válce

Jejich zapojení v pomoci lidem není novodobou záležitostí. Psi lidem pomáhají již po řadu let. Obzvláště během válečného období byla jejich pomoc neocenitelná.

Záchranáři

Sloužili například jako tamní záchranáři. Psi na sobě mající vázanou tašku naplněnou obvazy, kolem ní ještě pak láhev, mnohdy plnou alkoholu. Poznali byste je díky znaku Červeného kříže, který byl již z dálky viditelný na jejich hřbetech.

Takto vystrojení a vyzbrojení se pohybovali na bitevních polích a vyhledávali raněné vojáky. Když nějakého našli, lehli si k němu a raněný si mohl z jejich tašky vytáhnout potřebné obvazy či se měli možnost napít z oné láhve.

Další aktivitu, kterou prováděli bylo, že raněnému vojákovi vytrhli určitou část oblečení nebo jeho výstroje a pelášili s nimi ke svému člověku. Ten pak společně za doprovodu psa mohl raněného najít a odvést ho na ošetřovnu. Byly i případy, kdy psi dokázali raněné sami na ošetřovnu odvláčet.

Kurýři

Záchranáři nebyli jedinou jejich funkcí. Za války působili jako novodobí messengeři. Pro tyto zpravodajské mise byly nasazovány určité rasy psů, nejčastěji se jednalo o německé ovčáky, ale také i teriéry či retrívry.

Foto: Shutterstock

S výbušninou do boje

Leč se to nesnadno poslouchá, pejsci byli určitou armádou používáni i jako návnady pro zneškodnění nepřítele. Na sobě měli připoutanou výbušninu a s ní byli posláni proti nepřátelským tankům, aby je hromadně zlikvidovali. Pes byl na druhou stranu vnímán i jako velká hrozba.

Ve všech případech psi sehráli vysoce podstatnou roli.

Foto: Shutterstock, zdroj: waattmag, redcross

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments