Jak se TOP 09 definitivně (morálně) rozpadla. Schwarzenberg ztratil veškerý svůj kredit

Pokud měl někdo pocit, že média, která nejsou vlastněná holdingem Andreje Babiše, nadržují opozici a neúměrně šijí do vlády, kauza Dominika Feriho ho musela vyvést z omylu. To, co teď vidíme jen pár měsíců před volbami, totiž není ničím menším než definitivní likvidací již dlouho paběrkující strany TOP 09, která je jedním ze tří pilířů koalice Spolu. A je nutné říct, že za to nemohou novináři, ale sami představitelé této strany.

Obvinění Dominika Feriho ze sexuálního násilí je extrémně závažné. Podle všeho je postaveno na desítkách svědectví, byť zatím poloanonymních. To skutečně nelze srovnávat s tím, že někdo byl na základě nepříliš přesvědčivých náznaků obviněn například z korupce. Sexuální zneužívání, stejně jako rasismus, se v současné době hodnotí mnohem příkřeji než třeba právě korupce, jakkoliv je rovněž odpudivá. Jenže zatímco ta obvykle poškozuje zájmy státu a v obecné rovině daňových poplatníků, sexuální násilí a rasismus se v drtivé většině případů týkají konkrétních osob, kterým bylo zásadně ublíženo.

Nelze tedy hodnotit Dominika Feriho jako hrdinu, když se krátce po provalení kauzy vzdal svého poslaneckého mandátu. Je naprosto pochopitelné i to, že už nebude kandidovat v říjnových volbách. Ostatně, pokud své jméno řádně neočistí, což se teď nejeví příliš pravděpodobně, jeho kariéra ve veřejných funkcích je u konce. Ano, u 24letého člověka je to trochu smutné. Ještě smutnější je ale skutečnost, že tento idol mladých tak fatálně selhal. Něco na těch obviněních zcela jistě bude, vždyť i sám Feri neurčitě přiznal, že se nechoval vždy správně.

Stejně jako Feri dosud TOP 09 extrémně pomáhal a byl zřejmě jejím nejviditelnějším politikem, teď straně také ublíží. Zatímco starší generace může mít tendenci nad sexuálním obtěžováním mávnout rukou, mladí to řeší velmi vážně. A právě oni byli Feriho cílovou skupinou, kterou ke straně lákal. Jeho činnost na sociálních sítích byla mistrovská a z hlediska počtu sledujících se mu mohl rovnat snad jen Leoš Mareš. U aktivního politika je to nevídané. Podařilo se to snad i proto, že Feri nebyl považován ani tak za politika jako spíše ikonu, na čemž měl jistě velký podíl i jeho neobvyklý zjev. Jeho dosavadní fanoušci teď ale musí cítit velkou kocovinu a těžko si představit, že naplní svůj původní záměr a svůj hlas ve volbách dají TOP 09, respektive koalici Spolu.

Poslední hřebíček do rakve TOP 09 potom zasadil její zakladatel čestný předseda Karel Schwarzenberg. Ten se Feriho zastal, což může být sympatické v rovině osobní, ale na tomto místě je to zcela nepatřičné, obzvlášť, když volil slova, jaká volil. “Nikdy jsem nic takového neslyšel a co je prosím nevhodné chování? A co je sexuální obtěžování? Že 25letý kluk se snaží holku dostat do postele a opačně bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci,” řekl Schwarzenberg doslova pro server idnes.cz. To jsou slova, která bychom čekali spíše od Miloše Zemana a zřejmě ani od něj by v takové podobě nezazněla. Další ikona tak padla a mimoděk u toho ještě ukázala, jak se vlastně se ženami zacházelo dříve. Nenechme se opít šlechtickou romantikou. V dobách mládí Karla Schwarzenberga se muži k ženám chovali jako Feri. Jen tehdy neměli žádného odvolání, protože to bylo považováno za normální.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments