Jak se v 19. století dražily manželky. Stačilo je přivést na trh

V manželství vám to neklape, ale rozvod je pro vás příliš komplikovaným a nákladným řešením? Tak svou manželku prodejte na trhu! Nám se to možná může zdát naprosto nemyslitelné, ale v Anglii to byl před nějakými 150 lety docela běžný zvyk. Některé manželky se dražily ještě na počátku 20. století.

S ohlávkou na trh

Když se manžel rozhodl, že nevidí jinou cestu, jak vyřešit nevyhovující rodinnou situaci, navlékl své manželce ohlávku a odvedl ji na trh, kde ji prodal tomu, kdo dal nejvyšší cenu. Tak popisují prameny anglický zvyk, který se rozmohl v 18. a 19 století. Zdá se to opravdu neuvěřitelné, ale máme dostatek dobových pramenů, které tuto praxi potvrzují – dokonce vznikaly i knihy inspirované tímto zvykem.

Jak jinak rozvést manželství

Ač to vypadá drasticky, někdy mohlo jít o dobrou cestu, jak vyřešit rodinné problémy. Oficiální rozvod byl v té době totiž pro většinu lidí nedostupný – buď byl právně natolik komplikovaný, že ho nedokázali zařídit, nebo příliš drahý, aby si ho mohli dovolit.

Zvyk prodat manželku na trhu tak byl možností, jak se ze sňatku vyvázat, aniž by musel proběhnout oficiální rozvod. V řadě případů se tak s touto cestou rozluky souhlasili oba manželé: žena by se totiž bez manžela ocitla ve velmi špatné životní situaci, avšak tím, že šla od svého manžela rovnou do jiné domácnosti, měla zajištěno určité zabezpečení. Je tedy možné, že po „prodeji“ byly spokojené všechny strany: manžel, manželka i její nový partner.

Foto: Shutterstock

Rituální zvyk

Předpokládá se, že v tomto případě šlo spíš o rituál, než o peníze. Ženy se totiž často prodávaly jen za naprosto bezvýznamnou, symbolickou částku. Důležité bylo, aby se událost odehrála před svědky a aby všichni v okolí pochopili, že manžel s manželkou již netvoří pár.

Není zcela jasné, kdy a kde se tenhle zvyk objevil. Vznikl živelně a neměl oporu v právním řádu – přesto se zdá, že ho společnost respektovala.

Z hlediska moderní doby si tak můžeme jen povzdechnout, že je škoda, že také nemohly manželky prodávat své muže – určitě by se jich pár, které by tu možnost rády využily, našlo.

Foto: Shutterstock, zdroj: Vice

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments