Archeologové udělali velký objev. Našli tělo dívky z kmene Inků staré 500 let. Čím se liší?

Když archeologové naleznou nově objevenou mumii nebo jinak zachovalé tělo z dávných časů, obvykle to vyvolá pozornost. Na jednu stranu je v tom něco tajemného – lidské tělo, které se ani po staletích nerozložilo – na druhou stranu to může do mnohých otázek vnést světlo: moderní věda nám umožňuje zjistit to, jak lidé dříve žili.

Objev dívky z civilizace Inků

Jedním z naprosto unikátních archeologických momentů byl na konci 20. století objev tří dětí, jejichž těla zůstala uchována v ledu na vrcholu sopky na hranicích Argentiny.

Nejvíce pozornosti vyvolala dívka ve věku zhruba 15 let, zajímavé jsou ale i další dva objevy – velmi malé děti, kterým v době smrti bylo asi 7 a 6 let.

Děti pocházely z civilizace Inků a zemřely zřejmě před nějakými pěti sty lety. Vrchol sopky je pokryt ledem a jejich těla tak byla zamrazena a dochovala se v téměř nepoškozeném stavu. To byla příležitost pro vědce, kteří mohli provést řadu testů a zjistit o dětech něco víc.

Zajímavé je, že z výzkumů to vypadá, že nejstarší dívka byla před svou smrtí zasažena bleskem.

Foto: Shutterstock

Byly děti obětovány při nějaké rituálu?

Podle archeologů to tak vypadá. Děti totiž byly obklopeny šperky a drahými kovy a také vzácným jídlem, což ukazuje na to, že si Inkové zřejmě chtěli usmířit své bohy a co nejbohatěji je obdarovat. Možná proto také k obětem přidali i trojici dětí – děti jsou přece to nejvzácnější co máme. Podle výzkumů to navíc vypadá, že před tím, než došlo k jejich smrti, bylo o děti dobře pečováno a dostávaly kvalitní stravu – jako by je někdo na rituální smrt připravoval.

Mohla jejich smrt snad souviset s místem, kde jsme je po pěti stech letech našli? Možné že Inkové chtěli touto krutou obětí uchlácholit sopku, na níž rituál provedli. To už se zřejmě nikdy nedozvíme, přesto nám objev těchto těl přináší mnoho zajímavých informací.

Foto: Shutterstock, zdroj: Nationalgeographic

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments