Jak ušetřit ve skladu či hale na provozních nákladech a vybavení?

Pokud podnikáte v logistických službách nebo provozujete velký sklad z jiného důvodu, pak víte, že provozní náklady jsou jednou z nejvyšších položek na vašich účtech. Teplo a energie, nákup potřebného vybavení, to vše se pohybuje ve vysokých číslech. Jak tato čísla snížit a co nejvíc ušetřit? Musíte na to jít chytře. V článku vám přinášíme pár tipů, jak to můžete provést.

Šetřete na vytápění

Samozřejmě vám nechceme navrhnout, abyste v zimě ve skladovacích prostorech vypnuli topení. Šetřit při vytápění lze i jinými, příjemnějšími způsoby. Jak? Ve velkých prostorách, jakými jsou skladovací haly, jsou odpovědí průmyslová tepelná čerpadla

Tyto systémy jsou totiž jedním z nejlevnějších způsobů, jak vytápět nějaké prostory, pokud ne tím nejlevnějším. Kromě vytápění s nimi lze také ohřívat vodu. Jak vám to pomůže ve skladu?

Po instalaci dokáže průmyslové tepelné čerpadlo snížit provozní náklady na vytápění objektu až o ¾. Pořizovací náklady na tento systém jsou sice trochu vyšší, jde ale o investici, která měla vždy dobrou návratnost, přičemž v poslední době se tato návratnost spolu s rostoucími cenami za energie ještě několikanásobně zrychluje. 

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo nepotřebuje nic spalovat, jednoduše odebírá teplo okolnímu prostředí. Dokáže ho odebrat vzduchu, vodě nebo zemi. Takto dokáže získat až ¾ tepla potřebného k vytápění, a to jsou právě ty ¾ provozních nákladů, které můžete ušetřit. Zbylou ¼ energie získává tepelné čerpadlo klasickým způsobem z elektrické rozvodné sítě.

Tento princip naoko vypadá tak, že tepelné čerpadlo funguje pouze v teplém prostředí, ale tak to není. Je určeno k celoročnímu využití. Dokáže získat teplo i ze studeného vzduchu v zimě jednoduše tak, že tento vzduch ještě více ochladí, čím mu i tu trochu tepla odebere.

Pořízení průmyslového tepelného čerpadla do vašeho skladu vám tak může přinést pouze výhody. Sníží vaše původní náklady na vytápění na ¼ a zároveň budete topit maximálně ekologicky.

Pozor i na ostatní energie

Není to jen vytápění, co v součtu tvoří účty za energie. Analyzujte proto ve vašem skladu spotřebu jednotlivých energií a přebytečné odběry škrtněte. Cena elektrické energie i vody v současnosti prudce stoupá.

V případě, že nakupujete do skladu nové spotřebiče ve velkém, hlídejte si také jejich energetické štítky a spotřebu. Pokud to se snižováním provozních nákladů myslíte vážně, měli byste investovat vyšší pořizovací náklady do těch nejekonomičtějších a nejúspornějších spotřebičů s nízkou spotřebou.

Dalším tipem je výměna hardwaru. Vězte, že pokud k provozu skladu používáte stolní počítače, ty mají několikanásobně vyšší spotřebu energie než notebooky (notebook potřebuje na provoz pouze cca 15 % z energie, kterou spotřebuje stolní počítač).

V konečném důsledku nezapomeňte také na osvětlení. Někdo by si mohl říkat, že zde toho moc neušetří, ale opak je pravdou. Ve velké skladovací hale je v provozu velké množství žárovek a svítidel. Všude by měly být pouze úsporné žárovky či LED diodové osvětlení.

Pokud se kromě tepelného čerpadla důkladně zaměříte i na tyto oblasti, zmáčknete vaše účty za elektřinu ještě níže.

Potřebujete vždy nové vybavení?

Není vybavení jako vybavení. V případě, že nakupujete spotřebiče nebo notebooky, chcete samozřejmě vysokou kvalitu dosud nepoužívaného přístroje.

Ve skladu ale kromě toho potřebujete také množství regálů. Do těchto několikapatrových mrakodrapů můžete pohodlně uložit nejrůznější materiál či zboží. Pokud se svůj sklad teprve chystáte vybavit, rozhodně nemusíte hledat jenom nové regály. 

Bazarové regály naopak nabízí možnost, jak významně ušetřit. Ve srovnání s novými regály vás mohou stát jen zlomek ceny. Není přitom žádný důvod bát se toho, že již byly používány. Jsou to přece regály do skladu. Je to spíše naopak – jejich funkčnost a odolnost již byla prověřena úspěšným používáním v nějaké jiné firmě.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments