Jaký byl život ve městech předtím, než byla zavedena kanalizace. Dnes už nepředstavitelné

V běžném životě asi o kanalizaci příliš neuvažujeme. Někdy však není špatné si uvědomit, že díky ní můžeme žít ve velkých městech, aniž bychom se topili ve špíně a zápachu jako naši předkové.

Pitná voda, nebo splašky?

Ač se to dnes zdá nepochopitelné, našim předkům obvykle nedocházelo, že by některé nemoci mohly pocházet ze znečištěné nebo zkažené vody. Vůbec je tedy nenapadlo, že by neměli házet splašky nebo uhynulá zvířata do řeky, ve které se potom myjí nebo z ní i berou pitnou vodu.

Města kolem řek

Bez vody by nebyl život a civilizace. Ze školy víme, že už ty nejdávnější civilizace se soustředily kolem velkých toků řek. Proto není překvapivé, že vlastně každé velké město se soustředí kolem řeky nebo jiného zdroje pitné vody.

V minulosti byla blízkost vody absolutní nutnost proto, aby se mohlo lidské sídlo rozvíjet. Jenže jak město rostlo a hustota lidí se zvyšovala, rostlo i množství fekálií, špíny a nepořádku – a lidi často nenapadlo nic lepšího, než to lít a vyhazovat do řeky, která byla zdrojem jejich života.

Šíření nemocí

V řekách často kromě splašek a nepořádku z domácností plavala i mrtvá zvířata nebo dokonce i lidské mrtvoly – patřící sebevrahům, úkladně zavražděným lidem nebo těm, kdo zemřeli prostě na ulici a někdo jejich tělo hodil do řeky.

Těla a exkrementy se ve vodě rozkládaly a především v dobách sucha se z pitné vody stával vlastně jed. Kvůli špatné kvalitě vody se šířila celá řada nemocí, zřejmě nejznámější z nich je cholera, která trápila Evropu po celá staletí.

Foto: Shutterstock

Londýnský Velkých zápach

A nešlo jen o středověk nebo raný novověk. S obdobím „velkého zápachu“ se Londýn potýkal ještě ve druhé polovině 19. století, tedy v době, kdy už část domácností byla připojená na kanalizaci a věda se posunula tak daleko, že bylo jasné, že řekou uprostřed města nemohou téct splašky. V tomto období výrazně klesla hladina řeky Temže a kromě toho, že bylo najednou velmi dobře vidět, co se v řece ukrývá, se nad Londýnem rozšířil strašlivý zápach – a mnoho lidí se nakazilo zmíněnou cholerou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, Historicengland

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments