Jan Hamáček měl jasnou motivaci handlovat s Rusy. Jeho verze je samá trhlina

Ministr vnitra Jan Hamáček zvolil osvědčenou taktiku “nejlepší obranou je útok” a vytáhl proti novinářům, kteří ho usvědčují z pokusu vyhandlovat utajení kauzy Vrbětice za dodávky ruských vakcín a summit Biden-Putin, do soudní bitvy. Sám si tak zřejmě nabíhá na vidle a bude muset čelit zřejmě usvědčujícím důkazům. Hamáček ale ví, že stání u soudu je ještě daleko a snaží se proto za všech okolností zachránit kůži v daný okamžik. Namísto toho, aby odstoupil, což je v této chvíli jediná přijatelná možnost.

Hamáčkova cesta do Moskvy byla problematická od samého začátku. Když se ji potom po odhalení vrbětické kauzy pokoušel vysvětlovat slovy o kamufláži, prakticky nikdo, až na jeho straníky, ho nepodpořil. Premiér Andrej Babiš se na takovou možnost tvářil udiveně, prezident Miloš Zeman se jí později dokonce veřejně vysmál. Žádný z šéfů bezpečnostních složek státu neřekl, že Hamáčkova kamufláž byla důležitou součástí hry. Nebo dokonce, že vůbec byla součástí hry.

Je bohužel mnohem pravděpodobnější, že Jan Hamáček do Moskvy chtěl odjet ze zcela zištných důvodů, které zároveň představují jeho motivaci pro tak riskantní podnik. Sociální demokracie se dlouhodobě potácí na hranici vstupu do Poslanecké sněmovny a všechny dosavadní volby, do kterých Hamáček stranu vedl, dramaticky prohrál. Když tak obhájil předsednický post ve straně, rozhodl se, že ČSSD zkusí přeci jenom naposledy nastartovat a dát jí alespoň nějakou šanci do říjnových voleb.

Rychle odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby na jeho místě mohl začít jednání na vysoké mezinárodní úrovni. Objednal se do Moskvy a rozhodl se, že za každou cenu dosáhne úspěchu. Ten v jeho očích představoval milion vakcín Sputnik V a návdavkem prestižní schůzka prezidentů Ruska a USA konaná v Praze. Což o to, kdyby to dokázal vyjednat, do záře reflektorů by se zcela jistě dostal a část potenciálních voličů by na to jistě slyšela. Hamáček by se ukázal jako muž činu, jakkoliv je dovoz neschválené vakcíny sporný. Jenže ministr toho nechtěl dosáhnout svými vyjednávacími schopnostmi, ale handlem, na který by Rusko klidně kývlo, protože by pro něj byl extrémně výhodný. Zároveň by si jistě i Putin klepal na čelo, kdyby mu jeho emisaři představovali Hamáčkem navržený obchod. Česká republika by se neuvěřitelně ponížila. Hamáčkovi něco takového zjevně nevadí, ostatně Andrej Babiš ho ve vládě ponižuje od samého začátku.

V normální zemi by něco takového skutečně mohlo platit za naprostou a neuvěřitelnou fantasmagorii. V České republice dnešních dní jde ale o nejpravděpodobnější verzi událostí. Rozhodně pravděpodobnější než Hamáčkem prezentovaná kamufláž, která vůbec nedává smysl a především k ní nebyl ani žádný důvod. Ostatně, jak se teď ukázalo, Rusové dopředu věděli co se chystá a je pravděpodobné, že naše tajné služby věděly, že Rusové to ví. Hamáček také dodnes nevysvětlil, jakou roli měl v jeho kamufláži slovenský politik Andrej Danko s úzkými vazbami na Kreml, který s ním měl cestovat. A to, že Hamáčkovu verzi nepodpořil vůbec nikdo, také o něčem svědčí.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments