Jdou účet po účtu. Šibalové v Česku objevili nový způsob, jak vám sebrat všechny úspory

V České republice přestává být jednoduchá tak základní věc, jako je ochrana vlastního účtu v bance. Ne snad, že by bankovní domy měly nějaké bezpečnostní díry, které by umožňovaly vysávání prostředků nicnetušících klientů, to v žádném případě. Naopak, české banky jsou v tomto ohledu velmi napřed a zapracovávají ty nejmodernější metody, jak účty ochránit. Problém je však v samotných klientech, což jim ale zároveň také nelze dávat tak úplně za vinu.

Stále nové způsoby

Nejrůznější živly totiž přišly na to, že není zase tak složité běžného člověka obrat o poměrně značné částky. Díky tomu, že většinu peněz máme uloženou v bankách, přitom obvykle stačí získat jen přístup k účtu. Potom může být vše hotovo za pár sekund a člověk je najednou doslova bez jediné koruny.

Možná si řeknete, jak může být někdo tak naivní, že někomu poskytne přístupové údaje ke svému účtu. Jistě, prvotní pokusy byly poměrně jednoduché a uspěly v minimu případů, a to zejména u důchodců, kteří v tom nejsou zase tak zběhlí. Teď už jde ale o profesionální skupiny, které mají špičkové technologické zázemí a tomu odpovídají i jejich pokusy o zcizení přihlašovacích údajů.

Velmi rozšířený byl například ten způsob, že jste něco prodávali na internetu, přičemž poměrně záhy se vám ozval potenciální kupec, který měl o věc zájem. To pochopitelně každého potěší a ztratí trochu té ostražitosti. Kupec nabídl, že si pro zboží dokonce pošle přepravní službu a vše rychle uhradí. Jediné, co musíte udělat, je zadání určitých údajů do systému právě této údajné přepravní společnosti. Tam už ale šlo pochopitelně o podstrčený, byť profesionálně vypadající, portál. Jindy zase třeba šibalové nabízeli pomoc klientům České spořitelny s rušením aplikace George klíč a přechodem do jednotného rozhraní. Výsledkem bylo několik lidí, kteří přišli o statisícové částky.

Foto: Shutterstock

Peníze byly pryč

Prodávala jsem pohovku asi za 10 tisíc korun. Docela mě překvapilo, že se hned někdo na inzerát ozval a že jedná velmi rychle. Bohužel jsem ale do jím zaslaného odkazu vyplnila i to, co jsem neměla, tedy přístup ke svému účtu. Nakonec jsem přišla asi o sto tisíc korun,” říká paní Karla. Uvědomila si to až poté, co peníze z účtu v několika platbách odešly. Banka už jí nedokázala pomoci, jelikož vše de facto sama potvrdila. Jistě, i tak je možné to nahlásit jako krádež peněz, ale šance, že se jich někdy domůžete, je mizivá.

Čtěte také: Velké změny v bankách. Češi okamžitě přijdou o peníze, jednejte rychle

V našich systémech jsme si všimli nového trendu, kdy se kyberpodvodníci snaží vysát účet klienta po částkách v hodnotě vyšších stokorun až nižších tisíců,” řekl Petr Vosála z banky ČSOB. Právě to je nový způsob, který se jeví jako poměrně úspěšný. Systémy bank už jsou vcelku připraveny na to, že se někdo pokusí převést jednorázově velký obnos a podezřelou transakci zablokují. Pakliže jde ale o více menších částek, může to projít.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 67SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “Jdou účet po účtu. Šibalové v Česku objevili nový způsob, jak vám sebrat všechny úspory”

  1. A neměl by také být bance podezřeli větší výběr s bankovního účtu a informovat o něm klienta. Ale to by byla práce navíc a o kafe míň. Banky by jen zvedali cení služeb tak ať trochu více pracují na tomto problémů klientů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *