Co vám doma ze všeho nejvíc žere elektřinu? Není to pračka ani lednice, nýbrž velká chyba většiny Čechů. Na konci roku se nedoplatí

Tak trochu se zdá, že ostražitost před vysokými cenami elektřiny a plynu již opadla. Mohlo by se to totiž jevit tak, že energie znovu zlevnily na rozumnou úroveň. Jenže tak tomu ani zdaleka není. Na původní úroveň už se ceny zřejmě nikdy nepodívají a mnoho domácností má stále zafixovány velmi vysoké ceny, aniž o tom pořádně tuší.

Elektřinou šetřete

Je tedy naprosto namístě, aby se pokračovalo v energeticky úsporných opatřeních, a to právě i na úrovni jednotlivých domácností. “Příští rok má elektřina znovu zdražit, a to pro většinu domácností o nějakých 20 %,” říká elektrikář František Sláma. “Z vlastní zkušenosti vím, že správným používáním a nastavením spotřebičů se dají ročně ušetřit tisíce korun. Dnes možná ještě více.

Nejvíce elektřiny vám v domácnosti spotřebuje několik málo spotřebičů, a to těch, které mají příkon přesahující hodnotu dvou tisíc wattů. Intuitivně byste možná ukázali na lednici nebo pračku. “Ve skutečnosti ale jednotkově mnohem více spotřebovává rychlovarná konvice, mixér nebo fén, tedy velmi malá elektrická zařízení,” vysvětluje elektrikář. “Tam zkresluje skutečnost, že je zapínáme obvykle jen na krátkou dobu, ale pokud běží déle, do účtů se to jednoznačně propíše.

Naopak asi příliš nepřekvapí, že opravdu masivním žroutem elektrické energie je indukční varná deska. Tam může příkon dosahovat až 9000 wattů. Přesto je ale tento spotřebič obvykle řazen mezi ty úsporné. Opět je to proto, že vysokého výkonu musí dosahovat jen po krátkou dobu, na rozdíl třeba od klasické sklokeramiky, která sice okamžitě tolik nežere, ale musí se rozehřívat delší dobu. “Přesto ale není v mnoha případech vhodné indukci aktivovat. Tam mizí peníze skutečně rychle. Třeba k ohřátí jídla se mnohem více hodí mikrovlnná trouba,” říká pan František Sláma.

Doslova likvidační z hlediska cen spotřeby elektřiny je ovšem z jeho pohledu jiná věc. Hodně už se o tom mluvilo v minulosti, ale i tak se najde jen minimum lidí, kteří by nějakým způsobem operovali se skutečností, že drtivá většina spotřebičů odebírá elektřinu i tehdy, když je vůbec nepoužíváte, a to v pohotovostním režimu.

Foto: Shutterstock

Vypínání natvrdo neškodí

Je to daň za to, že je můžete začít okamžitě používat. “Kdyby ale lidé měli na faktuře vyčíslenu jen tuto položku pohotovostních režimů, jsem přesvědčen o tom, že by si to rychle zařídili jinak. To se ale pochopitelně nikdy nestane,” naráží elektrikář na skutečnost, že energetickým společnostem vyhovuje, když jejich zákazníci spotřebovávají permanentně malé množství elektřiny.

Čtěte také: Čechům zruší největší výhodu pro elektroauta. Nejprve nalákali a potom rána

Při dnešních cenách elektřiny a množství spotřebičů může permanentní běh na pohotovostní režim stát skutečně tisíce korun ročně. Podle odborníka by se lidé neměli bát vypínat spotřebiče natvrdo, pochopitelně s výjimkou lednice nebo mrazáku. Je tu sice rozšířená fáma, že toto vypínání spotřebičům škodí, ale to je prý nesmysl. “Vhodným řešením jsou například prodlužovačky, kam zapojíte několik spotřebičů a můžete je potom najednou deaktivovat,” vysvětluje expert.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktorka deníku Mix24.cz. Zkušenosti sbírala ve společenských časopisech, aby je následně každý den zúročovala svou prací na webu. Nepřestává ji fascinovat svět celebrit, ale i šikovných tipů.

One Reply to “Co vám doma ze všeho nejvíc žere elektřinu? Není to pračka ani lednice, nýbrž velká chyba většiny Čechů. Na konci roku se nedoplatí”

  1. Sice nemám odborné vzdělání elektrikáře, ale musím poučit tohohle „elektrikáře“, že není pravda co tu hlásá. Kdo si doma topí elektřinou je mu jedno z čeho to teplo vyjde.

    Největší podíl v roční spotřebě elektřiny má elektrické vytápění (přímotopy, infrapanely, tepelná čerpadla), pak další je bojler. Ohřátá voda cestou ke kohoutku předává teplo do okolí. Dřív bylo běžné dávat kovové trubky do zdi bez tepelné izolace, tak se muselo čekat na teplou vodu než těch hodně metrů od bojleru dojde až do kuchyně po otevření kohoutku. Spotřebiče v kuchyni, vysavače, pračky bych neřešil, slouží lidem a šetří čas pro nějakou zábavu nebo práci. Digestoř s rourou ven odsává teplo domova (korunky). Řešit fény, žehličky, kulmy, žárovky, televize, počítače, akvária nebo trafa v zásuvce je taky zbytečný….

    Má vůbec význam šetřit elektřinou? Dnes šetří elektřinou jen ti „bohatí“, když zrovna nemají doma solární mini-elektrárnu, a ti málo majetní si dochází na úřad pro příspěvek na bydlení.

    náhodný čtenář 02:55 29.12. 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *