Je to tady. Karty povinně, hotovost to má spočítané. Budou o vás vědět všechno

Zničehonic se nám tu vyrojila skutečně divoká debata o tom, zda by restauratéři a nejrůznější další podniky měli přijímat platební karty, nebo nikoliv. Lidé totiž masivně vyrazili na prázdniny, a ke svému překvapení zjistili, že stav s přijímáním karet se spíše zhoršuje, než aby se zlepšoval, jak by se dalo očekávat.

Důsledek nepromyšleného kroku

Na řadě míst dnes kartou jednoduše nezaplatíte, a nejsou to žádné výjimky. Téma to bylo třeba i na letošním Karlovarském filmovém festivalu, kde byla nutnost platby hotovostí spíše trendem. Nepřipravení lidé byli se svými kartami doslova nahraní a pobíhali po městě ve snaze najít bankomat, kde by si mohli vybrat hotovost.

Podle odborníků je to dáno opětovným únikem podnikatelů do šedé zóny, kde to s placením daní není zase tak horké. Po několika letech totiž definitivně skončila Elektronická evidence tržeb, což znamená, že nad tržbami opět není žádný přesný dohled, a pokud si necháte zaplatit v hotovosti, jednoduše takovou tržbu prostě nemusíte přiznat. Potom z ní neodvedete daň z příjmů a DPH si necháte. Aby toho nebylo málo, obvykle pak také začnete vyplácet personál v hotovosti, takzvaně načerno, takže ušetříte na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění.

Zrušením EET se toto všechno začalo jakoby tolerovat. Jinak si moc nelze vysvětlit, proč tento vcelku již fungující systém, který navíc přinášel výsledky, rušit, obzvlášť když jde o běžnou praxi i v západních zemích.

Foto: Shutterstock

Jdou na to od lesa

Namísto toho, aby stát začal přemýšlet o znovuzavedení EET, jde úplně odlišným směrem. Objevují se naopak návrhy, aby podniky měly povinnost přijímat platební karty. V podstatě by šlo o obdobu dnešního zákona o oběhu bankovek a mincí, který nařizuje přijímání tuzemských bankovek a mincí bez jakéhokoliv omezení.

Nařízení přijímat platební karty však mnozí vnímají jako krok k bezhotovostní ekonomice, kde by se postupně ustupovalo od používání hotovosti a nakonec by se tato zakázala zcela. Stát by potom měl naprostou kontrolu nad veškerými finančními toky svých obyvatel.

Je to jen ukázka toho, jak se tu věci berou za špatný konec. Namísto toho, aby byli podnikatelé oprávněně kontrolováni pomocí EET, to nakonec skončí tak, že kontrolováni budou úplně všichni.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments