Je to tady. Zakázali benzinové sekačky na trávu. Přestávají se vyrábět

Málokoho napadlo, kam až se tažení proti spalovacím motorům dostane. Už tu máme pevně stanovený zákaz výroby automobilů s tímto hnacím ústrojím, což bylo ještě před pár lety nepředstavitelné, ale teď už je to nevyhnutelné, a bojovníci proti emisím už se pouští do dalších segmentů, které podle nich škodí životnímu prostředí.

Nepochopitelný zákaz

Jak se ukazuje, další na řadě jsou oblíbené benzinové sekačky. Už teď jsou sice na trhu alternativy v podobě sekaček elektrických nebo akumulátorových. Ale každý, kdo má větší kus zahrady a pravidelně se o ni stará, vám řekne, že benzinová sekačka je jednoduše nejlepší a jen obtížně nahraditelná, zejména pak z hlediska výkonu, výdrže a efektivity.

Vlastně jde o ideální segment, ve kterém bychom mohli sledovat, jak si povedou nové technologie. Pochopitelně je jasně patrné, že si zatím moc dobře nevedou, ale výrobci mají prostor k jejich zlepšování. Proč to tedy takto nenechat a nedat zákazníkům možnost volby?

Inu, to jsou jistě zajímavé otázky. Každopádně už je nejspíše rozhodnuto. V Kalifornii totiž nedávno benzinové sekačky zakázali, a to s platností od roku 2024. Pak už se budou moci prodávat pouze elektrické sekačky, které budou buď do zásuvky nebo v nich budou baterie. A nejde pouze o sekačky, zákaz se dotýká všech přístrojů, které mají výkon nižší než 25 koňských sil. Platí to tedy také pro benzinové pily, vyžínače nebo nůžky na živý plot. Zákaz se bude týkat rovněž čerpadel nebo generátorů elektrické energie, které fungují na benzin či naftu. To už je opravdu zvláštní, protože právě ty jsou důležité tehdy, když někomu vypadne proud.

Foto: Shutterstock

Výrobce s tím sekl

Asi si řeknete, jak se vás dotýká zákaz v Kalifornii. Zkušenost ale říká, že v těchto případech Evropská unie rychle následuje. A dost možná by ani nemusela, protože podle kalifornského trhu se řídí drtivá většina výrobců, kteří se mu pak přizpůsobují. Jde totiž o obrovské a bohaté odbytiště zboží, a když vypadne, moc se nevyplatí nechávat alternativy jen pro další trhy.

Jako první si toho všimla společnost Honda, která patří mezi největší světové výrobce benzinových sekaček. Ta teď doslova šokovala veřejnost, když oznámila, že s jejich výrobou končí, a to právě kvůli zpřísňující se regulaci. Je přitom zajímavé, že tato firma se už sekačkám dále nechce věnovat vůbec, to znamená, že je nebude nahrazovat elektrickými. Zjevně nechce dělat kompromisy.

Foto: Shutterstock, zdroje: Pro Tool Reviews, Yahoo

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments