Je to venku. Energie od 1. ledna 2024 lidem v Česku brutálně zdraží. A už nikdo nepomůže

Energetický regulační úřad poměrně transparentně informoval o tom, že od ledna příštího roku razantně navýší takzvanou regulovanou složku energií, zejména potom elektřiny. Má jít o navýšení o celých 70 %. To sice nepovede ke stejnému zdražení elektřiny, jelikož pevná složka tvoří pouze část ceny, avšak do faktur se to jednoznačně propíše.

Složité kalkulace

Jenže do toho se náhle vložili svými vyjádřeními nejrůznější ministři, kteří podle všeho nechtějí před občany ztratit tvář. Tito začali tvrdit, že není čeho se obávat a že elektřina domácnostem nezdraží nebo jen velmi mírně. Jako argument začali používat to, že zdražení regulované složky ceny v podstatě vyrovná postupné snižování ceny samotné silové elektřiny.

To je však naprostý nesmysl a naopak jde o velmi nebezpečné balamucení domácností, které nebudou se zdražením počítat, a potom na ně stejně naplno dopadne. Toto totiž může platit pouze za předpokladu naplnění několika okolností. Předně by elektřina musela nadále zlevňovat. Jenže v úvahu připadá i skutečnost, že naopak bude znovu zdražovat, což by potom vedlo ke zdražení obou složek, které tvoří finální cenu, kterou lidé vidí na svých účtech. Nelze tedy automaticky předpokládat, že efekt snížení ceny silové elektřiny nastane.

A i kdyby se tak stalo, pomůže to jen poměrně malému množství domácností. Většina jich totiž má ceny fixované, a v tomto případě je přitom celkem jedno, zda k fixaci došlo v roce 2021 nebo letos. Jednoduše mají smluvně danou určitou smluvní cenu elektřiny, ovšem to se nevztahuje právě na regulovanou složku ceny.

Foto: Shutterstock

Prostě to přijde

Tyto domácnosti tak budou za samotnou elektřinu platit stále stejně, ovšem najednou jim vystřelí právě pevná část, což může vést ke zdražení o vyšší tisíce korun ročně a v některých případech klidně i o desítky tisíc korun.

Čtěte také: Jediná věc v lednici doslova žere kvanta elektřiny. Na konci roku přijde nelítostný účet

Jak se přitom zdá, s tímto domácnostem už nikdo nepomůže. A ačkoliv zaznívají slova o tom, že není čeho se bát, Energetický regulační úřad si trvá na svém a je odhodlán regulovanou část ceny o deklarovanou hodnotu navýšit. Tlačí ho k tomu totiž rostoucí náklady, které jsou dány přechodem energetické soustavy na obnovitelné zdroje a naopak ústup těch dosavadních stabilních.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments