Češi jsou v důchodu hrozně dlouho. To se musí změnit, stát nemá peníze

Důchody se tak trochu vymkly jejich původnímu účelu. Tím bylo umožnit lidem, kteří již nemohou pracovat, aby na stará kolena nespadli na úplné dno. Nejde přitom o nikterak starý konstrukt. V Evropě se objevil koncem 19. století a plně se rozvinul až ve století dvacátém. Nutno však říct, že se stále více prohlubovaly jeho pečovatelské aspekty, až začal být pomalu, ale jistě neúnosným. O tom se dnes přesvědčujeme i v České republice, kde už se do důchodového systému musí přispívat ze státní kasy, jelikož sám o sobě již v podstatě zkolaboval.

Už to nejde dál

Mluvíme zde o průběžném důchodovém systému, kdy lidé v produktivním věku platí něco, čemu se říká pojištění, avšak ve skutečnosti jsou to finance, které jdou obratem do lidí, kteří již dosáhli důchodového věku. Spoléhá se na to, že současné zaměstnance potom tímto způsobem budou podporovat další generace. Problém je ale v tom, že už jsme dosáhli bodu, kdy lidé platící sociální pojištění, nedají dohromady tolik peněz, aby to to pokrylo potřebu současných důchodců.

Důvodů je přitom celá řada. Tento okamžik se někdy v budoucnosti očekával, avšak v České republice nastal nečekaně brzy, a to především v důsledku rychlého nárůstu penzí, který byl objektivně nezodpovědný, protože je neufinancovatelný. Málokdo si to přitom ještě doplnil dalším důležitým faktorem, a tím je to, jak dlouho dnešní důchodci na odpočinku tráví. Je to čím dál tím déle. K čemu tedy dochází? Stále více lidí v důchodovém věku bere výrazně vyšší penze po mnohem delší dobu.

Velká změna na spadnutí

Česká správa sociálního zabezpečení teď zveřejnila důchodovou ročenku za rok 2022, ze které vyplývají zajímavé informace. předně to, že Češi dnes v důchodu tráví průměrně více než 24 let. V případě mužů je to 19 let a 4 měsíce a v případě žen potom dokonce 28 let a 7 měsíců. A ačkoliv tak ženy berou průměrně nižší penze, v celkovém součtu mohou získat naopak větší balík peněz.

Čtěte také: Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu

Podle ministerstva práce a sociálních věcí jsou důchody aktuálně neudržitelné, a tak se chystají velké změny. Předně by postupně mělo dojít k navyšování věku pro odchod do důchodu, což je v plánu v rámci důchodové reformy. Počítá se přitom s tím, že věk nebude přesně určen, ale každý se kolem padesátého roku svého věku dozví, kdy půjde do penze, a to tak, aby dle průměrné doby dožití měl vyhlídku strávení přibližně 21,5 let v důchodu. To by tedy oproti dnešnímu stavu představovalo poměrně významné snížení a navíc jednoznačné zastropování.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments