Češi jsou v důchodu hrozně dlouho. To se musí změnit, stát nemá peníze

Důchody se tak trochu vymkly jejich původnímu účelu. Tím bylo umožnit lidem, kteří již nemohou pracovat, aby na stará kolena nespadli na úplné dno. Nejde přitom o nikterak starý konstrukt. V Evropě se objevil koncem 19. století a plně se rozvinul až ve století dvacátém. Nutno však říct, že se stále více prohlubovaly jeho pečovatelské aspekty, až začal být pomalu, ale jistě neúnosným. O tom se dnes přesvědčujeme i v České republice, kde už se do důchodového systému musí přispívat ze státní kasy, jelikož sám o sobě již v podstatě zkolaboval.

Už to nejde dál

Mluvíme zde o průběžném důchodovém systému, kdy lidé v produktivním věku platí něco, čemu se říká pojištění, avšak ve skutečnosti jsou to finance, které jdou obratem do lidí, kteří již dosáhli důchodového věku. Spoléhá se na to, že současné zaměstnance potom tímto způsobem budou podporovat další generace. Problém je ale v tom, že už jsme dosáhli bodu, kdy lidé platící sociální pojištění, nedají dohromady tolik peněz, aby to to pokrylo potřebu současných důchodců.

Důvodů je přitom celá řada. Tento okamžik se někdy v budoucnosti očekával, avšak v České republice nastal nečekaně brzy, a to především v důsledku rychlého nárůstu penzí, který byl objektivně nezodpovědný, protože je neufinancovatelný. Málokdo si to přitom ještě doplnil dalším důležitým faktorem, a tím je to, jak dlouho dnešní důchodci na odpočinku tráví. Je to čím dál tím déle. K čemu tedy dochází? Stále více lidí v důchodovém věku bere výrazně vyšší penze po mnohem delší dobu.

Velká změna na spadnutí

Česká správa sociálního zabezpečení teď zveřejnila důchodovou ročenku za rok 2022, ze které vyplývají zajímavé informace. předně to, že Češi dnes v důchodu tráví průměrně více než 24 let. V případě mužů je to 19 let a 4 měsíce a v případě žen potom dokonce 28 let a 7 měsíců. A ačkoliv tak ženy berou průměrně nižší penze, v celkovém součtu mohou získat naopak větší balík peněz.

Čtěte také: Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu

Podle ministerstva práce a sociálních věcí jsou důchody aktuálně neudržitelné, a tak se chystají velké změny. Předně by postupně mělo dojít k navyšování věku pro odchod do důchodu, což je v plánu v rámci důchodové reformy. Počítá se přitom s tím, že věk nebude přesně určen, ale každý se kolem padesátého roku svého věku dozví, kdy půjde do penze, a to tak, aby dle průměrné doby dožití měl vyhlídku strávení přibližně 21,5 let v důchodu. To by tedy oproti dnešnímu stavu představovalo poměrně významné snížení a navíc jednoznačné zastropování.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

2 názory k článku “Češi jsou v důchodu hrozně dlouho. To se musí změnit, stát nemá peníze

  1. Velmi se mi líbí bědování nad tím, že na důchody nejsou peníze. Nikdo si asi už nepamatuje dobu, kdy p. Kalousek jako ministr financí chtěl zachránit zahraniční banky před krachem v Česku. Vymyslel “Konsolidační agenturu” při Ministerstvu financí a “odkoupil” nedobytné úvěry z privatizace devadesátek. Na odkoupení použil 350 miliard z důchodového účtu. Zde byla chyba, že to nebyl státní úvěr s úrokem aby banky “přežily” a stát si potom vylepšil státní kasu o ten úrok. Teď si, díky penězům českých důchodců, banky “mastí kapsy” a zisky vyvádějí do zahraničí. A nikdo není za nic zodpovědný. Ani ti, jejichž podpisy jsou pod těmi úvěry…

    1. Z důchodového účtu jsou placeny dávky a začleňování Ukrajinců. To málokdo ví. Proto taky byli čeští důchodci zkrouhnuti, jinak by na ty statisíce nových hladových krků z Ukrajiny nebyly prachy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *