Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu

V České republice často slýcháme žehrání důchodců na to, jakou mají životní úroveň, a to navzdory tomu, že se jim v posledních letech citelně zvyšovala spolu s tím, jak penze významným tempem rostly. Těžko se ale dozvíme, jaká zde v této otázce panuje situace, pokud nemáme možnost srovnání s jinými zeměmi.

Konečně to někdo řekl

A právě toho se teď zhostila společnost Natixis, která sestavila žebříček životní úrovně důchodců v celkem 150 zemích světa. To už je tedy velmi reprezentativní srovnání, které nelze brát na lehkou váhu. Tuzemský skeptik by přitom Českou republiku začal hledat někde odspodu, protože jsme zvyklí, že v podobných srovnáních nevychází naše země úplně nejlépe.

V tomto případě jsme se ale dočkali velkého překvapení. Český důchodce se totiž dostal mezi ty, kteří se mají vůbec nejlépe na světě, a to přímo do první desítky. Česká republika se ocitla v kategorii zemí, jako jsou Austrálie, Norsko, Island nebo Švýcarsko. A tam nikdo nepochybuje o tom, že se mají penzisté přímo fantasticky.

Možná ještě zajímavější jsou ale ty země, které jsme nechali za sebou. A to jsou také velmi těžké váhy. Jde třeba o Spojené státy americké, Velkou Británii, Kanadu, Finsko či Švédsko. A teď se podržte – Česká republika v životní úrovni důchodců překonala dokonce sousední Německo, které bylo vždy dáváno jako jakýsi příklad.

Foto: Shutterstock

Stále stoupáme

Z toho pochopitelně vyplývá, že se vše měřilo paritou kupní síly. Nikdo si asi nemyslí, že by čeští důchodci dostávali v absolutních hodnotách více peněz než ti z výše uvedených států. To nikoliv, ovšem za své peníze si toho mohou podle všeho více koupit a je také třeba zohlednit různé služby, které mají k dispozici zdarma, jako je například zdravotnictví.

Velmi pozitivním zjištěním je také fakt, že Česká republika na tomto žebříčku postupně stoupá a daří se jí překonávat jednu zemi za druhou. V roce 2012 byla ještě na dvaadvacátém místě, avšak od té doby si výrazně polepšila. Bude přitom zajímavé sledovat, zda tento růst bude pokračovat, nebo zda naopak přijde určitý útlum a propad.

Čtěte také: Každý důchodce v Česku dostane najednou balík peněz. Stát se tomu snaží zabránit, ale bude muset cálovat

Ten by se dal očekávat, protože aktuálně je velkým tématem, jak zbrzdit růst důchodů, který byl v posledních letech příliš vysoký a neudržitelný. Na druhou stranu to však nemusí znamenat nic moc dramatického.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

15 názorů k článku “Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu

 1. Kdo asi může mít zájem na těchto nesmyslech? Kdyby se čeští důchodci měli tak skvěle, skoro nejlépe na světě, kdo by měl potřebu to dokola omílat? Dlouholeté zkušenosti říkají, že když se režim lidem dole něco úporně snaží vnutit, tak je to vždy nějaká bouda nebo úplný opak pravdy.

  1. Jojo, kulhánek ve službách fialovorakušanského hnusu plní stejnou úlohu, jako Joseph Goebbels ve službách hitlerovského Německa

   1. Plný souhlas. Stále jen antidůchodcovské téma. Je to fialový hnus. Tato vláda udělala z důchodců nebezpečí pro stát. Nebezpečím pro stat nejsou ti, kteří svoji celoživotní praci tady všechno vybudovali nýbrž tato vláda a nápady Evropská unie.

 2. Autor článku je důchodce? Takovou kravinu kdybych tvrdil ve své odbornosti, tak by mne zaměstnavatel okamžitě propustil. Už s tím lhaním přestaňte. A závistivcůmdoporučuji aby si počkali až budou mít důchodový věk, poctivě odpracovaných alespoň 45 let a s tím spojený zdravotní stav a potom ať posoudí jak se mají dobře. Už stím štvaním proti důchodcům přestaňte. V zemi s jednou z nejvyších inflací v EU, v zemi s jednou z nejnižší kupní silou, v zemi s jedněmi z nejvyšších životních nákladech v EU se mají všichni skvěle a proto už nikdo Fialovi a spol nevěří. Běžte už pane rrdaktore dělat něco užitečného. Za takové bludy jste zadarmo drahý.

 3. Je zajímavé pozorovat, kam až se mohou různí hnojové svými štvavými výtrusy, odpovídajícími nízké úrovni jejich intelektu, dostat. Tento se pevně zabydlel v redakci MIX 24. Překvapení? Ne, žádné!

 4. O tomto tvrzení by se dalo s úspěchem pochybovat. Určitě by se Německému důchodci nechtělo brat Český důchod. Je to jen vládní propaganda na ospravedlnění okrádání důchodců. Statistika je velice ošidná tam se dá dokázat cokoli. Srovnává se někdy nesrovnatelné. Někde nemají ani klasické důchody v našem pojetí. Někde je to spíš spoření nebo pojištění. Kolik dáš tolik dostaneš. Náš důchodový systém je více rovnostářský (redukční hranice) proto aby ti co málo odváděli brali alespoň nějaké důchody a nemusel to stát řešit sociálními dávkami jsou postiženi ostatní. Staty Evropské unie vydávají na důchody v průměru 12% HDP náš stat dává pouze 8% HDP, ale vyspělejší Evropské státy dávají 14-16% HDP. Naše důchody a jejich valorizace
  propastně zaostávají za inflaci.

 5. Kam se ztratily 4 příspěvky z diskuze? Asi nebyly poplatné prosazovanému tématu a vládní lži.

 6. Hezké čtení pro ty, koho nezajímají čísla a fakta odkud a jak sestavili. Jedná paní povídala…na pavlači.

 7. Bože taková lež, že takto se nemají ani důchodci v Německu. Ten kdo to psal je slušně řečeno minimálně demagog.

 8. To je vtip ne ?! To už opravdu přesahuje všechny meze zkuste si žít z invalidního důchodu 16 000 a nemoct pracovat a pak něco pište nebo mluvte pán8 politici obzvlášť hlavně pan Premiér!

 9. Jen jestli tam započítali astronomické zvýšení a neustále zvyšování nejen energií a nutné náklady na cestovaní nejen pro nedostatkové, nebo kvalitní potraviny, nebo pro nutné a stále chybějící léky a to i pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *