Každý důchodce v Česku dostane najednou balík peněz. Stát se tomu snaží zabránit, ale bude muset cálovat

Díky růstu důchodů v posledních letech dosáhli čeští penzisté na velmi solidní životní úroveň, což ostatně nedávno ocenil také mezinárodní žebříček, podle kterého se českým důchodcům žije hodně dobře a dokonce Českou republiku v tomto ohledu zařadil mezi deset nejlepších zemí, což je mimořádný úspěch. Mnozí to tak nicméně nevidí a neustále žehrají na to, že mají příliš nízkou penzi. Je ale pochopitelně otázkou, nakolik by stát měl formou důchodu kompenzovat lidem úplně všechno a zda by za svého produktivního života také neměli myslet na zadní vrátka.

Peníze nejsou

Stát už přitom začal výrazně brzdit a je nasnadě, že léta hojnosti jsou pro důchodce u konce. Jak se ale ukazuje, není to tak jednoduché provést, jak by se mohlo na první pohled zdát. Všechno má totiž své procesy a je neradno je urychlovat. Právě o to se přitom současná vláda v případě penzí pokusila, a teď dost možná zjistí, že to byla velká chyba.

V první řadě byla dosti nepochopitelně výrazně snížena červnová valorizace, která měla činit přibližně 1700 korun, ale nakonec se pohybovala jen kolem 700 Kč pro průměrný důchod. Stát totiž zjistil, že na výplatu v původní zamýšlené výši nemá peníze. V takovém případě si ale zkrátka měl opět půjčit, protože to bylo zřejmě jediné správné řešení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se však postaralo o to, že mimořádná valorizace opravdu hodně poklesla. Nejenže přitom nenaplnila to, k čemu byla zavedena, což je kompenzace vysoké inflace, která reálně nastala. Ovšem k úpravě došlo až ve chvíli, kdy byla mimořádná valorizace automaticky propočtena na základě inflačních dat, čímž došlo de facto k jejímu schválení. Stát se jednoduše rozhodl příliš pozdě, přičemž měl jednat dříve. Nejde říct, že to nestihl a provést úpravu na úkor důchodců.

Foto: Shutterstock

Vše se může změnit

Není tedy příliš překvapivé, že to skončilo u Ústavního soudu, přičemž jde o velmi brizantní případ, který může znamenat nemalý zásek do státního rozpočtu. Ten totiž počítá s tím, že se to podařilo uhrát. Pakliže ale soudci rozhodnou tak, že snížení valorizace bylo nezákonné, bude muset dojít ke zpětné úpravě, navýšení důchodů o původní částku a navíc vyplacení rozdílu mezi tím, co důchodci reálně dostali a co dostat měli.

Aby toho nebylo málo, jen o pár měsíců později se stát rozhodl instrument mimořádných valorizací zrušit zcela. Stane se tak novelou platnou od prvního října. Penze už se tak nebudou průběžně přizpůsobovat inflaci tak, že by o příslušnou částku automaticky vzrostly. Dojde jen k výplatě určitého příspěvku, přičemž valorizace proběhne pouze jednou ročně, a to vždy v lednu. Také toto bylo napadeno u Ústavního soudu.

Čtěte také: Podraz na české důchodce. Už za pár dní to všechno vypukne, držte si klobouky

Zatím tedy není zdaleka nic jistého, ovšem pokud by stížnosti vyšly, pravděpodobně by to znamenalo vyplacení slušného finančního balíku každému důchodci v Česku, protože se to týká skutečně všech. Navíc by to znamenalo i další nárůst penzí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

17 názorů k článku “Každý důchodce v Česku dostane najednou balík peněz. Stát se tomu snaží zabránit, ale bude muset cálovat

 1. I když nevěřįm, že by se to mohlo stát, tak bych to tè fialovè vládě přála . Chytračila, až se přechytračila !!!

  1. Když nebudou peníze v rozpočtu, tak to odnesou především obyčejní lidé. Takže tím, že to přejete vládě, těšíte se na znovu rostoucí inflaci a zdražování. Kéž by lidi nejprve něco nastudovali, bež začnou pimstychtivě plácat úplně mimo.

 2. Jak soudy rozhodnou nelze predjímat. Ale co je jasné je to, že se budou vyplácet zpětně předčasné důchody těm kteří zažádali ČSSZ a půjdou vlastní žádost sepsat se zpětnou účinností. Doufám, že si alespoň na toto udělali ve státním rozpočtu řádnou rezervu.

 3. Nejsem žádný hajzlik,ale upřímně bych si přál aby to prošlo,co dnes s námi dělají je fakt na pováženou hází miliardy doleva doprava a s tím že důchodci jsou nenažraný se jim to jaksi už sype , sebrat peníze uklízečkám,školnikúm,kuchařkám,,co jedou za minimální a blíží se nový rok o kolik naroste plat politikům,jedou jak v ve filmu proti všem

 4. Jak soud rozhodne? Kdo ví. Tohle není klasický soud. Je to spíš politický orgán. Už několikrát rozhodl podivné a hlavně v podivném termínu.
  Stačí připomenout zdanění výsluh. I když bylo nakonec zrušeno, soudy se táhly a to co stát na těchto daních vybral postiženým nevrátil. Tak to klidně může dopadnout opět.

  1. Ano, není to klasický soud, je to politický orgán, nebo-li prodloužená ruka fialovy vlády. Asi by špatně dopadli, kdyby rozhodovali proti vládě. Ale jinak – Asi jsem úplně blbá – prý jsme jako stát nadmíru zadlužení, nemáme na nic,, takže ubereme všem. Jak to, že jsme schopni si půjčit na zbrojení, na nevýhodný nákup stíhaček. Velmi rychle všichni uvěřili tomu, že když vláda nezasáhne teď, nebudou mít naše, děti na důchody, rozeštvali tak mladé a staré. Nálada mezi lidmi, která je dnes, nebyla ani v 68.

 5. O jaké hojností tady kydas ty kryple. Makal jsem 51let a do systému jsem odvedl kurva dost peněz a tenhle fialovej mor a nádor mě ještě okradl. Fiala, Rakušan a ta atrapa v podobě ministra financí jsou největší zkurvenci a podvodníci kteří porušili zákon. Co na tom chce tak dlouho ústavní soud šetřit. Je to jednoznačně porušení zákona. Tak tady ty chcipaku nepiš že nám končí doba hojnosti. Blijes tady z tý svý držky samý hovna zrovna jako ti čeledíni ve vládě no a o tom komaacovi na hradě ani nemluvě. Můj prezident to není to je ostuda národa. Zrovna takový chcipak prohlanej a a libistickej. Ale asi si to zasloužíme…hroznej narod

  1. Já doufám, že to neprojde, protože to je furt dokola, všechno se zdraží, stát si půjčí peníze (natiskne) důchodci dostanou přidáno, začnou to utrácet, obchodníci to vidí, tak zase všechno zdraží, a pořád dokola … zrušit českou korunu, tohle spěje k hyperinflaci…

 6. Důchodci jsou nejslabší část populace, která už nemá ve svém vysokém věku jakoukoli sílu cokoli rozporovat, natož se soudit s českou vládou, která si ze všeho a všech dělá jen dobrý den.

 7. Češi jsou zločinci jak ve volbách zacházejí se svou zemí pomocí volených politiků. – Podporují válku na Ukrajině a tím účelem okrádají důchodce, kteří spoustu let pracovali pro tuto zem. Češi si zaslouží ten nejhorší trest na ekonomickém základě na svých parchantech.

 8. Stát nedává na duchody ani korunu, jen je pouhým pošťákem. Duchody platí pracující potomci důchodců. Stát a na důchodcích velice vydělává a vydělávala vždy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *