Hypotéky začínají být pro řadu domácností neúnosné. Mohou přijít i o bydlení

Finanční situace mnohých domácností v České republice není ani trochu dobrá, ba právě naopak. Lidé jsou doslova vyčerpaní z minulých velmi náročných let, a teď už by uvítali, kdyby se celkový stav věcí začal zlepšovat a oni mohli přemýšlet o lepších zítřcích. Něco takového se ale zatím odkládá. Naopak to vypadá, že stále více domácností bude muset řešit zcela zásadní problém, který se týká bydlení.

Bude to hodně těžké

Jak se totiž ukazuje, nízké úrokové sazby, na kterých byl postaven celý hypoteční a nemovitostní boom minulých let, už se v dohledné době nevrátí. Informovali o tom dokonce i zástupci České národní banky v čele s guvernérem. Ten se nechal jasně slyšet, že prostředí nízkých úroků v minulých letech bylo velkou chybou, a právě kvůli němu tu teď máme vysokou inflaci, kterou se daří jen velmi obtížně krotit.

Svými slovy tak dal jasně na srozuměnou, že ČNB nebude ustupovat tlaku občanů, kteří by rádi na hypotékách znovu viděli sazby začínající dvojkou, maximálně pak trojkou. Současné období, kdy jsou úroky kolem sedmi procent, bylo považováno za přechodné a mnozí tvrdili, že bude trvat krátce. Tyto úroky tu ale máme už déle než rok a ještě nějakou dobu bude trvat, než začnou zlehka klesat.

Lidé s hypotékami už se ale dostávají do potíží. Rychle přibývá domácností, které musí úvěry na své byty a rodinné domy refinancovat. V řadě případů to je hodně těžké, až neřešitelné. “Skončila mi pětiletá fixace. Dosud jsem platil 16 tisíc korun měsíčně a banka mi teď nabídla prodloužení, jenže bych musel platit 31 500 Kč, a to ještě jenom proto, že si prodloužím dobu splácení, jinak by to bylo o dva tisíce více. Pro mě je to ale stejně neřešitelné,” říká pan Michal, který si před časem pořídil třípokojový byt v Praze, kde žije s manželkou a dvěma dětmi.

Foto: Shutterstock

Nejde to utáhnout

Nakonec o vlastní byt zřejmě přijde, protože nebude schopen hypotéku ufinancovat. “Ano, zřejmě to budeme muset prodat, dluh umořit a doufat, že skončíme alespoň na nule,” líčí smutně Michal. “Už jsem se porozhlížel po nájmech. Ty byty jsou sice horší než náš, ale měsíčně budeme za nájem platit 21 tisíc korun, to je o deset méně než na hypotéce.

Že přijde o jistotu vlastního bydlení? “Ale prosím vás, teď se ukázalo, jaká to byla jistota. Byt stejně fakticky patří bance a je otázkou, zda ho lidé dokáží za těch dvacet až třicet let splatit. Kdo ví, co se do té doby všechno stane,” říká rezignovaně tento státní zaměstnanec, který nemá valné vyhlídky na zlepšení své finanční situace.

Čtěte také: Daň z nemovitosti na desetinásobek. Ať ty byty pustí. Čechům se pořádně zatopí, padají drsné návrhy

Podobně je na tom celá řada lidí, byť problém naplno ještě nepropukl. S vysokými úrokovými sazbami je ale jen otázkou času, kdy se tak stane. Na trh se potom mohou dostat stovky nemovitostí, které jejich majitelé nebudou schopni splácet, případně se je sami pokusí prodat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 Replies to “Hypotéky začínají být pro řadu domácností neúnosné. Mohou přijít i o bydlení

 1. Prodejte byt s hypotékou a pojďte bydlet do západních Čech do Bukovan
  To víte Pražáci jste moc rozcapeni
  potom Vám to banky v krizi nepočítají a budete muset
  z Prahy odejít.

 2. To je ta změna,jak měla ODS a ostatní demobolševici na plakátech při volbách. Chtěli jste jí a teď nadáváte. Říká se tomu nést sí odpovědnost a následky za své činy a skutky.

 3. Jsem zvědav kdy lidem dojde trpělivost a veme parlament útokem a vyžene ty který si tam dosadit. Od 90 let nám tady furt tvrdí jak si máme utáhnout opasek že pak bude líp a zatím po 35 letech je země v 2 bilonovym dluhu díky vládám

 4. Umíte taky něco jiného pisálkové než
  pořád ještě víc strašit lidí tady těmi vašimi články?Myslíte si,že tady toho máme málo s touhle vládou jak nám podkopává větev pod nohama a škubou nás čím dál víc!
  Mám pocit,že nás tu všichni chcete zničit včetně vás co tu píšete! Běžte už někam!
  Tady co článek to fanatismus!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *