Výhodné nákupy v Polsku definitivně končí. Češi se tam už nedoplatí, lepší je nakupovat v předraženém Česku

Kdo se chystal na to, že bude v sousedním Polsku nakupovat levné potraviny už napořád, musí se teď smířit s tím, že mu okolnosti udělaly velkou čáru přes rozpočet. Ačkoliv se zdálo, že u sousedů bude levněji již nastálo, protože české obchodní řetězce nejeví zájem nějakým způsobem zákazníkům vycházet vstříc, teď to vypadá zase o poznání jinak. A pro tuzemské zákazníky dosti nelibě.

Už to začalo

Nákupy v Polsku jsou v posledních dnech stále nevýhodnější, a to zejména proto, že polský zlotý nastoupil na trajektorii poměrně významného posilování, a to nejen vůči koruně, ale také vůči euru. Zdá se, že se teď v této zemi mění pořádky a investoři to zkrátka oceňují tím, že si pořizují větší rezervy této měny. Na druhé straně je ale česká koruna, která naopak v posledních týdnech prudce oslabuje.

A zatímco dříve řešili Češi kurzové rozdíly především tehdy, když si směňovali peníze na dovolenou, dnes už je musí promítnout i do svých nákupů, pakliže pro ně vyjíždějí do Polska či Německa. Oslabující koruna pro ně není vůbec pozitivní, jelikož si za zboží v cizině jednoduše připlatí. Naopak se potom jeví výhodněji nákupy v České republice.

Pozoruji už to nějakou dobu. V Polsku nakupuji každých 14 dní a vždy platím kartou. V posledních týdnech jsou pak nákupy v přepočtu na to, co mi strhnou v korunách, skutečně dražší. Budu si to muset zase všechno přepočítat, jestli se mi to stále ještě vyplatí,” říká paní Romana z Hradce Králové.

Foto: Shutterstock

Bude ještě hůře

Pravdou ale je, že to nelze brát takto jednostranně. Jedním z důvodů, proč byly v minulém a ve velké části tohoto roku nákupy v Polsku tak výhodné, byla naopak právě silná koruna. Ta trhala rekordy, zatímco zlotý stagnoval nebo spíše oslaboval. Teď to můžeme vnímat, že se vše vrací do jakéhosi rovnovážnějšího stavu, který však z hlediska nákupů nemusí být tak výhodný.

A bude ještě hůře. Dalším důvodem výrazně levnějších potravin v Polsku totiž byla snížená daň z přidané hodnoty. Ta přitom již na začátku příštího roku opět vzroste, což bude znamenat automatické zdražení potravin ve výši kolem deseti procent, protože obchodníci si pravděpodobně přirazí ještě něco navíc.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

27 názorů k článku “Výhodné nákupy v Polsku definitivně končí. Češi se tam už nedoplatí, lepší je nakupovat v předraženém Česku

 1. Co to je za komentar? v polsku nakupuji a nakupovat budu, nejen kvuli cene, ale i kvuli kvalite. aby polska kaiserka dosahla ceske ceny 4.90 bez akce, tak by zloty musel stat 15 kč, zatym zdrazel na 5.6, z puvodnych 5.3.kupte si polske mleko 3.2% a ceske 3.5% a srovnajte si chutove …… a plno jiných prikladu….

 2. Mě je úplně jedno jestli se to vyplatí nebo ne, jezdíme tam nakupovat kvůli kvalitě a ne, protože je to levnější,jezdili jsme tam i v době kdy zlotý bylo za šest korun. Odmítám tady kupovat předražené hnusy se salmonelou a pesticidy dovezené z Ukrajiny.

   1. Tak to si myslím, že máte špatný pocit. Ale dejme tomu, že kvalita je stejná jako v Česku, rozhodně není horší. Takže se dostáváme k k otázce, proč za stejnou kvalitu u nás musíme platit o, dejme tomu, 20%víc?

   2. V Polsku si obchodník nedovolí to co tady některé rádoby obchodní subjekty! A i když se v Polsku zdraží o 15% pořád se mi bude líbit utratit peníze v Polsku kam jedu cca 100km! Než tady podporovat tento hnus!

 3. Byl jste si tam nakoupit vážený pisálku? Vždy se tam vyplatí nakupovat. Pro 3 rodiny 5.500 Kč + 40 l benzínu 1x měsíčně.

   1. Milá paní , je vidět že patříte k Fialkovu klanu. Když neumíte nakupovat tak tam nejezděte a nešiřte zde blbosti . Již několik let tam jezdím pravidelně a za ty roky jsem na nákupech ušetřil deseti tisíce .s pozdravem Dušan

 4. Rádoby redaktore..Našinec už tam nejezdí jenom pro lepší cenu ale i pro daleko větší kvalitu skoro všeho. To mě můžeš ty chytráku věřit. Jsem z Liberce, v Polsku a NDR 😁 2Xtýdně. Než kupovat ty hnusy i nás, pojedu si raději do Biedronky, Netta atd.

 5. Nojo ,teď bude v Polsku vše o korunu dražší ! To aby jsme si snad podřezali žíly ! Tyto články si musí objednávat obchodní řetězce ,protože nikdo normální by se snad nesnížil napsat takový slabomyslný článek!!!

 6. Tak se nám tady jeden pisálek vyzvracel a já si zase rád zajedu do Polska a Německa utratit své koruny, tuhle pakáž, v čele s profesorem, podporovat nebudu

 7. V Polsku bylo vždy levněji a to se tady píše je jenom pro zasmání. Tam je to zatím normální na rozdíl od nás.

 8. Zas redaktor desinformator kdy tady budou poradny redaktoři a ne lidi který jsou podplaceny aby psaly lží

 9. Raději pojedu do polska kde kupuju kvalitní a chutné jídlo než tady v cz co ani prase nesezere.jsme odpad evropy.

  1. Tak Fialův chudobinec podporuje cca 2% obyvatel. Čili statisticky řečeno Fialka a pár podobně postižených osob.

 10. Bla bla bla, jestli o 10% zdraží a ještě si něco obchodník přihodí tak to bude pořád ještě o 40% levnější než u nás a v některých případech i o víc, Třeba gouda v Polsku kilo do stovky a u nás v Hrušce 280 Kč, a mohl bych psát dal a váš by měli vyhodit za šíření nepravd progresivisticka pisatelko…

  1. Gouda 280? Nevěřím, dnes v Ratiboři 150, žádná stovka, chléb 600g 40 Kč , mlěko plnotučné 22, hrubozrná metka 230 Kč za kilo, kuŕecí stehna 70, kolik jsem ušetřila? Nic, benzín jsem odečetla stovku a jsem na nule. Benzín stál dnes 6,22 zl. To je o pět méně, ale to mi nestálo za to protože moc nejezdím a cigára nekouřím, to jsem zbohatla😂

 11. Tak milí diskutéři, povím vám to z mé dlouhodobé zkušenosti, nikdy se nedalo s kupováním potravin v Polsku zbohatnout, když se odečetl benzín u mě stovka byla jsem na nule a ti co tu zblbli národ neumí asi násobit a brali zloté jako koruny😀, Občas si zajedu na výlet, jsem v důchodu mám čas a koupím to co potŕebuji a v akci trochu ušetřím, prodavačka říká i u nás se zdražuje. Zboží je trochu jiné tak ho odzkouším ale na zbohatnutí to nikdy nebylo, ono jak se platí kartou tak to někdo ani nepočítá, cigarety nekouřím kdyby někdo srovnával.

  1. Vážená paní asi si neuvědomujete, že se tam jezdí pro velký čtrnácti denní nákup a né pro vaše tři rohlíky. Jinak na jednom takovém nákupu a to projedo tam i zpět asi 400 korun, tak i ušetříme na nákupu asi tři tisíce. A o kvalitě se nedá hovořit, jelikož vše je podstatně chutnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *