Meteorologové už ví, jak bude v zimě. Všechno je úplně jinak, než se čekalo. Začněte se připravovat

Pro letošní rok řada meteorologů soudila, že by konečně mohla přijít skutečně chladná zima, jakou jsme tu neměli mnoho let. Mimo jiné by to znamenalo Vánoce na sněhu, které dnešní děti v podstatě nepamatují. Měl to být důsledek kolapsu polárního víru, který by do Evropy přinesl drsnou zimu. Respektive normální zimu, na kterou však už lidé nejsou příliš zvyklí.

Ještě hůře než loni?

Nakonec to ale vypadá, že to dopadne jako obvykle a možná ještě hůře, z hlediska toho, jak moc teplo v zimě bude. Ukazuje se totiž, že do počasí na zimní sezónu na přelomu let 2023 a 2024 silně promluví meteorologický jev El Niño. Jeho aktuální působení nahrává tomu, že východní a střední část Spojených států amerických si užije poměrně chladné počasí, avšak na Evropu zbydou vyšší než obvyklé teploty.

Pokud se podíváme na teploty, tak vidíme zajímavý chladnější signál nad severní Evropou a také západní Evropou, ovšem pro střední části kontinentu jsou teploty teplejší než je normál,” uvádí profesionální web Severe Weather zaměřující se na předpověď počasí po celém světě. Ten tak jednoznačně nahrává tomu, že v České republice bude poměrně teplá zima.

Pakliže vás zajímá, jak to bude letos se sněhem, potom největší nadílku může tradičně očekávat Alpský region a potom také Skandinávie. Naopak, pro střední Evropu se letos nepočítá s nějakými vydatnějšími sněhovými srážkami, což by mohlo přinést opět mizernou lyžařskou sezónu. Ostatně, v poslední době se začíná spekulovat o tom, zda se lyžování dlouhodobě udrží v Alpách, natožpak v českých horách, které jsou o poznání nižší.

Foto: Shutterstock

Přijde nakonec chladný vzduch?

Zatím to přitom nevypadá ani na kolaps polárního víru. Pokud zůstane tento jev silný, způsobí výraznou polární cirkulaci, která uzamkne chladný vzduch v polárních oblastech a nepustí ho dále. Naopak, v případě, že by se tento vír oslabil nebo dokonce zkolaboval, studený vzduch by se rozšířil dále. Toto je vlastně poslední naděje na chladnou zimu, protože kolaps už hodně dlouho nenastal, a tak už se očekává.

Něco můžeme usuzovat i z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu, která aktuálně platí do 10. prosince. Ta hovoří o tom, že teploty zůstanou spíše nadpůrměrné. “Celkově by období od poloviny listopadu do 10. prosince mělo být teplotně normální. Kolísavá tendence srážek z minulých týdnů bude pokračovat i v následujících několika týdnech,” uvádějí meteorologové

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments