Ve vejcích se našla hrozná věc, problém i v Česku. A nejhorší jsou ta domácí, tak to je konec

Vejce se dostávají v segmentu kvalitní a plnohodnotné výživy opět na výsluní, a to po desítkách let, kdy se jejich konzumace uměle snižovala neuváženým poukazováním na možná rizika, která může jejich zvýšená konzumace nést. Dnes jsou ale naopak součástí vyvážených jídelníčků, a to klidně i ve významném množství. Jsou lidé, kteří si dají klidně tři čtyři vajíčka denně a není na tom vůbec nic špatného.

Velký vzorek vajec v testu

Čím více se však vejce zkoumají, tím větší je pravděpodobnost, že se na ně zase něco objeví. A to se teď také stalo. Velmi podrobný výzkum, na který upozornil deník The Guardian, totiž přinesl nepříjemná zjištění o tom, co taková vejce mohou obsahovat za látky. Běžný člověk by to do nich nikdy neřekl, obzvlášť když tentokrát se na paškál nedostaly vejce z klecových chovů, jak by se dalo očekávat, ale ta, která by měla být ze všech nejlepší, tedy domácí.

Na domácí vejce nedáme dopustit a pro mnohé jsou tím vůbec nejlepším, co si mohou dopřát. Jistě, po stránce čerstvosti a chuti jsou oproti těm z obchodu nesrovnatelná, to vám potvrdí každý, kdo si je někdy dal jako taková, případně si z nich připravil třeba míchaná vejce nebo volské oko.

Bohužel, tato vejce v sobě mají i něco navíc, co bychom tam rozhodně mít nechtěli. Na velkém vzorku vajec z Austrálie se ukázalo, že domácí vejce obsahují čtyřicetinásobné množství olova než komerčně produkovaná vejce v tolik skloňovaných a problematických chovech. Celá polovina vajec z domácích chovů přitom obsahovala takovou hladinu olova, že je to prokazatelně škodlivé pro lidské zdraví.

Foto: Shutterstock

Je to dané půdou

A ačkoliv byl výzkum proveden v Austrálii, má velkou relevanci pro další země, jako je třeba Česká republika, kde má domácí chov slepic a s ním spojená vajíčka velkou tradici. Ukázalo se totiž, že problém s těmito vejci má původ v samotné půdě, která obklopuje stavení a na které se slepice pasou.

Čtěte také: Zjistily se děsivé věci o másle. Doslova plné rakovinotvorných látek. Tohle už přestává všechno, co ale dělat?

Málokdo si to uvědomuje, ale ze starých domů do půdy unikají nejrůznější škodlivé látky, jako je právě olovo, které se dříve používalo například v barvách. Tato půda je jím potom doslova prosáklá a pochopitelně se z ní dostává i do slepic a přeneseně potom do vajec. Tato látka je přitom škodlivá v jakémkoliv množství. Tady je navíc ten problém, že jí může být hodně a dochází také k dlouhodobé konzumaci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments