Zjistily se děsivé věci o másle. Doslova plné rakovinotvorných látek. Tohle už přestává všechno, co ale dělat?

Asi jen v málokteré lednici v českých domácnostech bychom nenašli máslo, a to obvykle v poměrně hojném množství. Jde o potravinu, kterou nakupujeme prakticky automaticky a pravidelně. Ostatně, je to také jeden z těch produktů, u kterých máme vždy přesný přehled o ceně. I proto se o jejích nárůstech tak často diskutuje. Jednoduše každý ví, kolik máslo normálně stojí nebo by mělo stát. Dobře se na něm tedy demonstrují rostoucí náklady.

Dopadlo to nedobře

Do České republiky se přitom často nedostává zrovna takové máslo, jaké bychom si představovali a přáli. Naopak, v minulých měsících jsme tu měli případy, kdy Agrární komora upozorňovala na skutečnost, že se sem vozí roky staré rozmražené máslo ze státních rezerv evropských zemí. To se tu potom s velkou parádou prodává se slevou, ovšem málokdo si uvědomí, že kupuje podřadný produkt a rozhodně ne čerstvé máslo, které má datum spotřeby do dvaceti dnů od výroby.

Jsou tu však i další komplikace s máslem, po kterých vás na tuto potravinu dost možná přejde chuť a kdy budete hledat nejrůznější náhražky, které se ovšem nacházejí jen velmi složitě. S nepříjemnými zjištěními přišel renomovaný německý časopis Öko Test, který si do testování vzal hned dvacítku másel na tamním trhu, z nichž některá se dostávají i do Česka. Bohužel hned 19 z testovaných kousků obsahovalo zvýšené množství minerálních olejů.

To jsou přitom látky, které nemají co dělat nejen v másle, ale v jakékoliv potravině. Jsou na ně stanoveny určité limity, kdy jsou ještě neškodné, ovšem v tomto případě byly významně převýšeny. Problém je, že dodržování těchto limitů se dosud nevymáhá, což souvisí i s tím, že minerální oleje mají stále nejasný status. Některé studie tvrdí, že se ukládají v těle a jsou karcinogenní, ale není to definitivně potvrzeno.

Foto: Shutterstock

Problematické obaly másla

Pro představu: v Evropské unii by se minerální oleje v potravině neměly vyskytovat v množství vyšším než 2 mg na jeden kilogram. Pokud však jde o másla v testu, zde byl podíl těchto látek dokonce desetkrát vyšší, což je alarmující.

Není třeba si přitom nalhávat, že jde o problém másel na německém trhu. S tím totiž souvisí i předpoklad toho, jak se minerální oleje do másla dostávají, a ten je dosti univerzální. Částečně může jít o to, že do másla uniká mazivo ze strojů, které se pro jejich výrobu používají. Ty by však měly podléhat přísným kontrolám a je otázkou, zda by to způsobilo takto plošný problém.

Čtěte také: Tohle máslo musíte okamžitě vyhodit. Prodávalo se ve velkém, ale pokud ho sníte, tak to pořádně slíznete

Jako pravděpodobnější vysvětlení se proto jeví důsledek používaných obalů na másla, které jsou navoskované a mohou z nich unikat různé látky. Platí přitom, že čím déle se máslo v obalu nachází, tím bude situace zřejmě horší. Ideální je tedy zkonzumovat ho co nejdříve. Z toho mimochodem vyplývá také doporučení, aby lidé kupovali čerstvá másla, které jde z výroby rovnou do obchodu a nikoliv máslo, které je třeba roky ve mrazácích.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 názory k článku “Zjistily se děsivé věci o másle. Doslova plné rakovinotvorných látek. Tohle už přestává všechno, co ale dělat?

  1. Máslo, máte pocit, že tu neidentifikovatelnou hmotu, co prodávají v obchodech, se dá nazvat máslo?

  2. Je vidět jak se nám Jourová postarala o kvalitu dovážených potravin. Teď se nám naopak stará o cenzuru. Evropská unie je odkladiště všech neschopných politiků.

  3. Zvýšený výskyt rakoviny u nás je z těch sraček co nám Němci v Hitler marketech vnucují jako výhodné. Tam by to nedali ani psovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *