Je trapné se bát o život kvůli viru, který způsobí obyčejnou rýmu, říká bioložka Peková. Okamžitě se vraťme do starých kolejí, vyzývá

Mikrobioložka Soňa Peková se rozhodla, že zkusí štěstí v politice. Kandiduje tak za novou stranu Švýcarská demokracie, a to coby jednička ve Středočeském kraji. Jde o překvapivý krok, protože Peková sama sebe celoživotně pokládá za apolitického člověka. Situace však došla tak daleko, že nemá jinou možnost. “Lidem se vnucují věci, které možná jsou zbytné, a to jsem si řekla, že přece v 1989 jsme cinkali klíči a nějakou neokomunistickou a neomarxistickou diktaturu tady prostě nechci. A bohužel za poslední rok a půl vlády, které vládnou, jak v této zemi, tak různě po světě, tak neudělaly jediný krok proti tomu, aby se to dělo. A vlastně lidé, kteří jsou proti tomu, tak jsou vysouváni na okraj společnosti, jsou dehonestováni, že prostě říkáme nějaké nesmysly a podobně, ale my se jen snažíme pro ty naše děti zachránit ta práva tam, kde se mi zdá, že je na ně velice útočeno,” uvedla Peková v rozhovoru pro CNN Prima News.

Soňa Peková se tvrdě opřela do vlády Andreje Babiše, která podle ní přijímala opatření na základě rad pochybných expertů. “Jak se ukazuje, řada těch expertů nejsou vůbec kliničtí lékaři, nemají kontakt s těmi pacienty, nemají dokonce ani atestaci z předmětných oborů,” uvedla Peková, která sama sebe naopak pokládá za věci znalou. Jmenovitě mikrobioložka zkritizovala profesora Václava Hořejšího, který patří k nejčastějším komentátorům koronavirového dění a zároveň k zástupcům co nejtvrdšího přístupu. Podle Pekové však Hořejší nemá žádnou zkušenost s řešením epidemií. Jde o teoretického imunologa vyšších buněk, který má pocit, že by se k tématu měl vyjadřovat. To samé podle ní platí o Jaroslavu Flegrovi, který je pro změnu parazitologem.

Mikrobioložka Peková nadále nechápe, proč muselo dojít k zavření škol, které navíc trvalo nejdéle v celé Evropě. “Dětí se toto netýká. Pokud děti mají infekci, tak ta proběhne bezpříznakově, takže dětí se to vůbec netýká a zatahovat děti do toho je úplně chybné. Co se týče roušek, tak to je móda této pandemie, v uvozovkách pandemie, protože máme tady různé infekce respirační, a když je běžná nějaká epidemie třeba chřipky, tak je to tak, že se zavřou nemocnice, že se nechodí do domovů důchodců a ta ústenka se nosí v nějakých exponovaných provozech. Lékaři ji nosí, zubaři ji nosí, ale aby ji nosili lidé na ulici, to je úplně nesmyslné,” vysvětluje Peková.

Podle mikrobioložky je nutné, aby se vše vrátilo do starých kolejí, a to okamžitě. “Žádné sociální distance, žádné roušky, všichni zpět do školy, do práce. Přestat se bát o svůj život úplně trapně, že umřu na nějaký virus. Stejně tak mohu umřít ve výtahu, když jedu do 11 patra,” říká Peková a zdůrazňuje, že obávaná mutace delta není ve skutečnosti nijak zvlášť nebezpečná. “Skutečně se projevuje tím, že lidé mají rýmu. To není žádný důvod pro to, aby se společensky nebo ekonomicky likvidovala společnost,” říká Peková, která uznala, že na podzim byly v České republice mnohem dramatičtější kmeny se závažnými důsledky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments