Tálibán spustil jatka. Nenechávejte nás tady, prosí Čechoafghánci, kteří zůstali v Kábulu

Poslední američtí vojáci opustili Afghánistán. Letiště v Kábulu už je plně v moci Tálibánu a ten začíná v plné míře najíždět na svou vládu, která se do značné míry řídí konzervativním výkladem práva šaría. Navíc Tálibán zjevně neplní příslib široké amnestie pro spolupracovníky spojeneckých armád a naopak proti nim postupuje velmi tvrdě.

Navzdory ujišťování české vlády pak v Afghánistánu podle všeho zůstalo značné množství lidí, kteří se chtěli dostat do České republiky, ale nebylo jim to umožněno. Češi přitom z Kábulu vypravili tři evakuační letadla a ministr zahraničí Jakub Kulhánek uvedl, že se podařilo ze země dostat všechny, kteří na to měli nárok.

S tím se však mnozí nechtějí smířit. “Můj syn je i s dalšími lidmi s trvalým pobytem v ČR v Kábulu na letišti a čeká na pomoc od MZV, která stále nepřichází. On i další muž ze skupiny jsou na seznamech lidí určených k evakuaci, což mi MZV potvrdilo, ale nic se neděje. Ani rady nebo nějaká podpora ve stylu: vydržte, my vás tam nenecháme. Jako svým lidem říkají ostatní spojenci,” uvedla pro deník Blesk matka muže jménem Omar, který má český pas i trvalý pobyt v Česku, a který na kábulském letišti do poslední chvíle doufal v evakuaci v některém z posledních letadel. Ta však nepřišla. “Kdybych nečetla, že Američané varují své lidi před dalším atentátem, a kdyby si to tam lidi neřekli, nedozvěděli by se nic. Pro MZV už asi neexistují.  Vybuchly tam další dvě nálože. Jsou tentokrát v pořádku, on i manželka, i ten další člověk. Ale bojí se, neví, co bude dál, bojí se o život.

Další z výbuchů v Kábulu. / Foto: Shutterstock

Omar svou adoptivní matku v České republice požádal, aby tlumočila české straně jeho jediné přání. “Prosím Tě, vyřiď jim, že my přece nechceme nikomu škodit, nedělali jsme a ani nechceme dělat nic špatného, nemáme kriminální minulost, nemůžou nás tu nechat! Jsou to tu hotová jatka,” vzkázal zoufale z Kábulu.

Situace v Afghánistánu je stále nepřehledná. Tálibán na jedné straně chce být uznávaným členem mezinárodního společenství, ale na druhou stranu mu jeho tradice zjevně nedovolují, aby “nechal plavat” ty, kdo kolaborovali se spojenci či předchozím režimem.

Bohužel se ukazuje i neštěstí velmi přesných záznamů, které si Američané a další spojenci o svých spolupracovnících vedli. Část z nich padla do rukou Tálibánu, a to včetně biometrických údajů. Kromě toho Američané měli Tálibánu předat seznam lidí, jejichž evakuaci chtěli provést. Cílem bylo, aby je radikálové bez problému vpustili k letišti. Ukazuje se však, že ne všem se to podařilo a tyto seznamy teď mohou posloužit proti nim.

Foto: Shutterstock, zdroj: Blesk

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments