Je vhodná situace na nákup domu či bytu?

Mnozí čekali, že s coronavirovou krizí budou radikálně klesat ceny nemovitostí. Překvapivě nastal opak. Tam, kde ceny nerostou, se drží na stabilní výšce. Ceny některých však vzrostly poměrně razantně.

Největším problémem současného trhu s nemovitostmi je jejich nedostatek

Poptávka zcela zásadně převyšuje nabídku. Platí to, pokud jde o byty na prodej, zejména ve velkých, městech, ale i jinde. Zájem je též o rodinné domy a o nemovitosti vhodné k chataření a chalupaření. Domy na prodej jsou nedostatkovým artiklem. Kdo má o ně zájem, musí hledat aktivněji než v minulosti.

Opět chceme chalupařit

O chalupaření je v naší republice skutečně zájem. Navíc až 44 % lidí, kteří chalupu nemají, by si ji rádi pořídili. S coronavirovými omezeními a vynucenou či vítanou prací z domova, tento zájem ještě vzrostl. Nemožnost běžného fungování spolu s bydlením v městském bytě zvedlo enormně zájem o nemovitosti na venkově, které jsou vhodné k rekreaci, i o typické chaty.

Právě proto je dnes prodej domu na vesnici velmi lukrativní. Pokud jde navíc o obec s dobrou dojezdovou vzdáleností od většího města, je ideální čas na prodej tohoto domu. Zájem je též o tradiční rekreační oblasti, obce s dobrou dostupností do přírody, s možností sportovního vyžití, ev. takové, ve kterých to žije.

Úprk na vesnice však už ve velkém očekávat nelze

Masivní prodej bytu a následný útěk na vesnici se konat nejspíš nebude. Výhody městského bydlení si obvykle uvědomujeme, a tak zvažujeme buď investici do rodinného domu ve městě, nebo touhu po domě se zahrádkou řešíme právě nákupem chalupy.

Vyčkávat s nákupem, nebo čekat na pokles cen nemovitostí?

Odborníci z oblasti realit nepředpokládají pokles cen nemovitostí. Převyšující poptávka nad nabídkou ceny udrží a je ještě pravděpodobnější, že ji zvýší. Pokles cen nemovitostí lze očekávat snad jen v okrajových a nelukrativních lokalitách. Zájem nějakou chvíli potrvá i o chalupy. Rozhodně se navíc ty nejlepší nabídky rychle vyprodávají. Problémem není ani získání hypotéky. Hypoteční úvěry zlevnily, navíc díky úvěrové turistice náklady na splácení hypotéky po vázaném období růst nemusí. Prostě jako klient pouze refinancujete.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments