Jednoduchý způsob, jak vyprat kuchyňské utěrky. Nečistot a mastnoty se tak zbavíte rychle a spolehlivě

Utěrky jsou součástí každé kuchyně a je třeba je udržovat náležitě čisté. Aby vypadaly stále jako nové, je třeba se o ně náležitě starat. Pokud jsou i přes pravidelné praní hodně zašedlé a skvrnité, vyzkoušejte následující metody.

Namočte je do jedlé sody, soli a mýdla

V kbelíku nebo lavoru smíchejte jedlou sodu, sůl a mýdlo s horkou vodou a utěrky do ní namočte. Použijte alespoň 3 velké lžíce jedlé sody a přilijte trochu tekutého nebo strouhaného mýdla a přidejte velkou lžíci jemné soli. Vše promíchejte a utěrky namočte do roztoku minimálně na 1/4 hodiny. Pak utěrky vymáchejte v čisté teplé vodě a vyvařte v roztoku soli, sody a octa po dobu několika minut a vymáchejte.

Chemické bělidlo se solí

Můžete vzít speciální bělící prostředek na prádlo, napustit do lavoru či kbelíku horkou vodu, přilít dávku bělidla, vsypat 2 lžíce soli a utěrky máčet v roztoku asi 2 hodiny. Nakonec je vyperte v pračce a nechte vyschnout.

Tablety do myčky

Pokud nechcete utěrky předpírat a namáčet, před praním vložte do bubnu pračky asi 2 tablety do myčky a spusťte cyklus na 90 až 95 °C. Utěrky budou zářivě bílé a vyčistíte současně i pračku. Čím vyšší teplotu zvolíte, tím efektivnější bude vyprání mastných skvrn a nečistot. Nejlepší je utěrky vyvářet, jako to dělaly naše babičky.

Prášek do pečiva

Místo tablet do myšky můžete dát do bubnu pračky i klasický prášek do pečiva a utěrky vyprat jako v předchozím případě. Důkladně třiďte prádlo podle barev, ať se vyvarujete nežádoucímu zabarvení a zašednutí kuchyňských utěrek.

Foto: Shutterstock

Žlučové mýdlo

Mastnotu a zbytky jídla odstraní žlučové mýdlo. Stačí jej vetřít do utěrek z obou stran a utěrky pak nechat namáčet klidně třeba do druhého dne. Utěrky pak můžete vyvařit, nebo je přidat k běžnému prádlu a prát je na 40 až 60 °C.

Čištění utěrek v mikrovlnce

Utěrku namočte, potřete žlučovým mýdlem, vložte do igelitového sáčku, ale nezavírejte ho, vložte ho do mikrovlnné trouby a pusťte ji na střední výkon přibližně na 1,5 minuty. Utěrku opatrně vytáhněte kleštěmi a opláchněte v čisté vodě.

Olejová metoda

Vezměte šálek pracího prášku, 2 lžíce jedlé sody, 2 lžíce oleje a 5 litrů horké vody, smíchejte a utěrky do směsi namočte, než tekutina vychladne. Olej na sebe naváže všechny nečistoty. Utěrky vytáhněte, vyždímejte a vyperte s běžným prádlem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments