Ještě naposledy si nahrabat. Česko čeká testovací mánie, potřeba budou i dva testy za den

Pokud vše půjde podle očekávání, covidové problémy možná již brzy skončí. V létě má být naočkována většina populace, a přestože koronavirus nezmizí, dá se očekávat, že už nebude představovat takové problémy jako dosud.

V podobě aktuálního rozvolnění si ale užijeme ještě hodně “zábavy”, a to především s testováním, které se rozjíždí do nebývalých obrátek. Těžko se přitom ubránit dojmu, že tu někdo sleduje především jeden zájem: aby se testů prodalo co možná nejvíce a byl z toho ještě jednou opravdu skvělý byznys. Stát totiž například neudělal nic pro zlevnění PCR testů, po jejichž používání volají experti. Stačila by jednoduchá změna vyhlášek ministerstva zdravotnictví, ale to se k tomu nemá, a tak se za testy platí v podstatě stejně jako na začátku epidemie. A zároveň je není možné použít jako náhradu těch antigenních, které jsou sice na první pohled levnější, ale ve výsledku také pořádně drahé. A navíc se jich musí použít více, aby daly dohromady nějaký rozumný výsledek.

Už dnes si každý Čech užije testování více než dost. Děti ho mají dvakrát týdně ve škole a zaměstnanci zase v práci. Velká část populace je tak v rámci testování velmi dobře podchycena, byť opět platí, že lepší by za tímto účelem bylo použití PCR testů.

Jenže to nestačí. Spolu s rozvolňováním se musí testovat ještě více, chce vláda. Respektive každý, kdo se bude chtít rozvolnění účastnit, tedy využívat znovuotevřených služeb, jako jsou třeba kadeřnictví nebo kina, bude muset předložit negativní test, pokud již nebyl třeba očkován oběma dávkami vakcíny.

Vtip je v tom, že mu nebude stačit třeba test, který byl proveden na jeho pracovišti v ten samý den, kdy se chce jít nechat ostříhat. Bude se muset nechat otestovat profesionálně. Pak je ale na místě se ptát, k čemu jsou všechny ty antigenní testy ve firmách a ve školách, když jejich výsledky nelze brát natolik vážně, aby s nimi člověk mohl vstoupit třeba do hospody.

Takovému člověku nezbude, než se nechat ten samý den otestovat třeba dvakrát. Vypadá to, že laboratoře budou mít opravdové žně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments