Nejhorší Zemanův projev. Prezident se stal součástí ruské hybridní armády

Miloš Zeman přednesl týden očekávaný projev ke kauze Vrbětice, kdy dva ruští agenti v roce 2014 vyhodili do povětří místní muniční sklady. Už to, že se prezident k věci nevyjádřil bezprostředně, vzbuzovalo nepříjemné otázky. Teď už je jasné, proč se k takovému kroku rozhodl. Nikdy totiž neměl v úmyslu plně podpořit české bezpečnostní služby a vyšetřování, které vedou, ani kroky vlády, jež vyhostila osmnáct ruských agentů z ambasády.

Zeman jakoby se ke kauze vyjadřoval z velké dálky nezúčastněného pozorovatele, kterému je to vše tak trochu ukradené. Jistě, na jedné straně řekl, že není možné, aby někdo na českém území prováděl podobné operace. Čtěte více: Neprokázalo se, že tam byli, řekl Zeman na adresu ruských agentů ve Vrběticích

Jenže na straně druhé dodal, že stále není přesvědčen o tom, že by se věc stala tak, jak ji bezpečnostní složky státu a následně i vláda prezentují. Prezident explicitně řekl, že neexistuje důkaz o vniknutí dvou agentů do vrbětického skladu. Dále pak dodává, že se nenašly žádné výbušniny. Odvolává se přitom na spis, který veřejnost nemá k dispozici, a tak mu může, ale také nemusí věřit.

Jenže to, jakým způsobem se v podstatě všechny složky státu k věci postavily, je poměrně jednoznačným důkazem toho, že materiály proti ruské straně jsou silné až neprůstřelné.

Zeman ve svém projevu nebyl ani schopen správně reflektovat práci Bezpečnostní informační služby. Její činnost opět zkritizoval slovy, že od roku 2014 se v žádné její zprávě neobjevila zmínka o ruské účasti na výbuších ve Vrběticích. Poté už v souvislosti s vyšetřováním mluvil jen o policii. Jen dodejme, že šéfa BIS Michala Koudelku teď vláda za jeho práci znovu navrhla povýšit do hodnosti generála. Tomu Zeman v minulosti už pětkrát zabránil.

Čtěte také: Zemana už mají lidé plné zuby. Češi si na Hradě přejí někoho úplně jiného, je to nečekané jméno

Projev Miloše Zemana byl nebývale jalový, což je dáno tím, že byl zaměřen na rozdělení české společnosti v pohledu na kauzu Vrbětice. Bezpečnostní složky už varovaly před tím, že Rusko proti České republice rozpoutá hybridní válku včetně šíření polopravd a dezinformací. Tento projev je možné vnímat jako výstřel k jejímu zahájení a potvrzení toho, že český prezident kope v první řadě za ruské zájmy.

Prezident bohužel do věci, která se jevila poměrně jasně, vnesl nepochopitelné nejistoty, které teď umožní Rusku a jeho příznivcům, aby celou kauzu relativizovali, což Českou republiku ve výsledku pouze oslabí.

Poměrně šokující je také skutečnost, že Miloš Zeman bez dalšího vyzradil informace z vyšetřovacího spisu, který je dosud v utajeném režimu. To je velký problém, protože je jen velmi těžko může někdo komentovat, aniž by je potvrdil či vyvrátil.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments