Zemana už mají lidé plné zuby. Češi si na Hradě přejí někoho úplně jiného, je to nečekané jméno

Prezident Miloš Zeman vychází z hodnocení občanů stále hůře. Podle agentury STEM/MARK se jeho podpora u veřejnosti znovu snížila. Lidem nejvíce vadí, že se prezident nezabývá problémy obyčejných lidí a sedí odtržený ve slonovinové věži na Pražském hradě, kde mu navíc jeho pochybné okolí filtruje informace, jak se mu to zrovna hodí. Naposledy se odtrženost od veřejného dění projevila v aktuální kauze Vrbětice, k níž se prezident dosud nevyjádřil.

Čtěte také: Ostudný Zeman. Chystá pro Rusy alibi

Hodnocení Miloše Zemana však klesá ve všech ohledech, respektive pěti sledovaných kategoriích. V žádné z nich si oproti průzkumu z podzimu loňského roku nepolepšil.

Nejhůře lidé prezidenta hodnotí z hlediska aktivity v dobách koronakrize. Za tu dostal od občanů horší čtyřku. Podobně je na tom v disciplíně vystupování na veřejnosti, kde se většinou nevyvaruje vulgaritám a nepůsobí příliš státnicky. Spíše čtyřku by dostal i za řešení sporů na politické scéně, kdy se občan zdá, že je spíše vytváří. O moc lépe na tom Zeman není ani v hodnocení reprezentace a obhajoby českých zájmů v zahraničí. Nejlépe ze všech kategorií, a to známkou 3,3, hodnotí Češi Zemana z hlediska využívání prezidentských pravomocí, což ale na někoho může působit jako poněkud vágní kritérium.

Jak dobře podle Čechů vykonává Miloš Zeman prezidentskou funkci? / Foto: STEM/MARK

Zatímco voliči hnutí ANO a SPD si přejí posílení pravomocí prezidenta, tak voliči Pirátů se STAN a koalice SPOLU by zachovali současné nastavení, i když úřad prezidenta vnímají jako důležitý,” uvedl k dalším sledovaným parametrům průzkumu Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

Průzkum se zajímal také o to, koho by Češi na Pražském hradě viděli nejraději. Největší podporu s získal herec Marek Eben, následován senátorkou Miroslavou Němcovou a generálem Petrem Pavlem. Kandidáti z minulé volby, tedy Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer, skončili až za tímto triem.

Koho si Češi nejvíce přejí na Pražském hradě? / Foto: STEM/MARK

Lidé také očekávají, že v příští volbě bude na prezidenta kandidovat současný premiér Andrej Babiš. K tomu však Češi chovají v této věci spíše antipatie, celých 77 % oslovených by ho nevolilo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments