Jsem ruský agent, říkal o sobě farář. Česku přál vůdce, jako je Putin. Policie ho teď obvinila z terorismu

Pravoslavný kněz Přemysl Ivan Hadrava skončil mezi zadrženými a obviněnými po včerejším zásahu policie. Ta se zaměřila na české občany zapojené do bojů na ukrajinském Donbasu, kde proti sobě stojí regulérní ukrajinská armáda proti separatistům podporovaným Ruskem.

Hadrava spolu s dalšími čtyřmi lidmi formovali spolek zvaný Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Podle policie spočívala jejich hlavní činnost ve shánění peněz, za které vysílali bojovníky do války na východě Ukrajiny, a to právě na straně proruských separatistů. Policie je obvinila z terorismu, jeho podpory a financování.

Pravoslavný kněz Přemysl Ivan Hadrava se svými proruskými názory nijak netajil. “Své vlasti bych přál stejně dobrého prezidenta jako má Ruská federace,” uvedl v jednom ze svých příspěvků na sociálních sítích. V jiném se zase přiznal k tomu, že je agentem Kremlu, byť to zřejmě v této souvislosti myslel žertem.

Spolek, kterému předsedá bývalý podplukovník armády Ivan Kratochvíl a jehož místopředsedkyní je Andrea Krulišová (oba byli rovněž obviněni), byl podle všeho napojen třeba na proruského žoldáka Pavla Botku. Ten se do Donbasu vydal bojovat už před lety. Byl ale zraněn a přišel o nohu. Zřejmě nadále pobývá v Donbasu, případně v Rusku. V České republice by mu hrozilo obvinění z terorismu a stíhání za boj na straně povstalců.

V táhlé válce, která v posledních dnech znovu eskaluje, bojovali ale i další Češi. Podle odhadů zemřelo pět z nich. Oficiálně se ale ví pouze o dvou: učiteli z Brna Ivo Stejskalovi a řidiči ze Žatce Vojtěchu Hlinkovi.

Stíhání aktivních podporovatelů ukrajinských separatistů podle policie přímo nesouvisí s kauzou Vrbětice, která v současné době extrémně zatížila česko-ruské vztahy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments