Obchody mohou otevřít okamžitě. Poslanci chtějí vyhovět rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Podle plánu ministerstva zdravotnictví by všechny obchody měly otevřít k 3. květnu, pokud bude panovat příznivá epidemiologická situace. Je ale možné, že k tomu dojde ještě dříve. Poslanci se totiž rozhodli jednat o okamžitém otevření obchodů v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten totiž zrušil opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření obchodů po konci nouzového stavu.

O věci dal hlasovat poslanec Mikuláš Ferjenčík a pro byli všichni poslanci opozice. Přidali se k ní také komunisté, kteří vypověděli dohodu o toleranci menšinové Babišovy vlády.

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví se ruší čtvrtým dnem po právní moci tohoto rozsudku. Důvodem pro zrušení celého opatření je vážná procesní vada při jeho vydávání, opatření nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády, jak stanovuje zákon,” uvedl předseda senátu Nejvyššího správního soudu.

Ministerstvo zdravotnictví přitom rozhodnutí soudu ve svém plánu otevření obchodů nezohlednilo. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl, že se s rozhodnutím dosud neseznámil. Podle něj bude třeba opatření přepsat tak, aby před soudem obstálo. Je ale otázkou, jak toho chce docílit, než dřívějším otevřením obchodů.

Soud zrušil také opatření, které zakazovalo shromažďování více než dvou osob. Podle něj není možné takto omezovat svobody mimo nouzový stav.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments