Putin považuje Zemana za zrádce, řekl ruský politolog. Prozradil, co si ruský prezident myslí o Češích

Prezident Miloš Zeman si dlouhodobě zakládal na nadstandardních vztazích s Ruskem a především s jeho prezidentem Vladimirem Putinem. Někdy se mohlo zdát, že ty dva pojí až přátelské vztahy, byť z Putinovy strany šlo především o pragmatismus a Zemana využíval jako jednoho z mála svých příznivců v Evropské unii. Ostatně, na ruské vojenské přehlídky v posledních letech dorážel Zeman z vrchních představitelů EU jako jediný.

Čtěte také: Dobrá zpráva? Konec ruského švába, Zeman má s Putinem konečně utrum

To vše se teď ale s největší pravděpodobností mění. Česko-ruské vztahy jsou pod bodem mrazu. Tvrdé kroky české vlády mají podle všeho posvěcení i od prezidenta Zemana, jak premiér i jednotliví ministři neustále opakují. Přesně to ale nevíme, Zeman se ke kauze Vrbětice stále nevyjádřil.

Pokud se na to podíváme z Putinovy perspektivy, Zeman a Babiš se zachovali zcela nečekaně. Zeman se k tomu sice na veřejnosti nevyjádřil, ale schválil rozhodnutí české vlády vystoupit samostatně s oznámením o kauze Vrbětice,” uvedl k tomu ruský politolog Alexandr Morozov pro server idnes.cz. Vladimir Putin musel být českou aktivitou překvapen. Z pohledu Moskvy se dala situace řešit jinak. Například únikem informací novinářům, které by potom vláda okomentovala jako znepokojivé. Česká vláda se také mohla nejprve obrátit na Brusel a nechat takříkajíc celou věc vyšumět do ztracena.

To, že premiér s těmi důkazy sám vystoupil na veřejnosti a Zeman to posvětil, je pro Moskvu silný úder. Na Zemana teď možná budou v Moskvě hledět jako na zrádce. Budou také usilovně pátrat, kdo Babiše pošťouchnul k tak tvrdému kroku – protože jak víme, v očích Moskvy česká vláda nemůže činit samostatná rozhodnutí. Proto budou bedlivě sledovat, které země českou vládu podpoří. Ve státem kontrolovaných médiích se také rozjede silná protičeská kampaň,” dodal Morozov. Interpretace, že Zeman teď zradil Moskvu, je vůbec velmi zajímavá. Implikuje totiž, že dosud zrazoval spíše svou vlast, tedy Českou republiku.

Čtěte také: Rusko může v odvetě uzavřít ropné kohouty. Česká republika má jednu pojistku

Podle Morozova je pro Moskvu velmi mrzuté, že se musí zabývat takovým trpaslíkem, jakým je Česká republika. Podle něj ji Putin stále vnímá jako nesamostatnou zemi, která nemůže činit vlastní rozhodnutí. Také proto se o ni ve svých projevech explicitně nezmiňuje a mluví jen všeobecně o zemích, které si na Rusko v poslední době troufají. On sám nevnímá důvod současného vyhrocení česko-ruských vztahů, ale bere to jako součást konfliktu s Evropskou unií a Spojenými státy americkými.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments