Joe Biden vyhrál americké volby. Po čtyřech dnech sčítání hrozí soudní spory

Kandidát Demokratické strany Joe Biden se stává novým americkým prezidentem. Oznámilo to několik významných médií v zemi, v čele s televizemi CNN a NBC a zpravodajskou agenturou AP. Po dlouhém boji, respektive sčítání hlasů, které v novodobé historii USA nemá obdoby, zvítězil nad kandidátem Republikánské strany Donaldem Trumpem. Ten svou porážku dosud neuznal a dopředu oznámil, že se chce obrátit k Nejvyššímu soudu, aby přezkoumal výsledky v klíčových státech, zejména s ohledem na korespondečně zaslané volební lístky.

Podle amerických médií volby rozhodlo, že se Joe Biden dostal do vedení v Pensylvánii, kde už zbývá sečíst jen posledních několik tisíc hlasů a je prakticky vyloučeno, aby zde Donald Trump vývoj ještě zvrátil. Dosavadní americký prezident ztratil také Georgii, Michigan a Wisconsin, byť v některých státech možná ještě dojde k přepočtu hlasů. Hlasy v některých státech stále ještě nejsou sečteny, ale vítězství v Pensylvánii dostává Bidena nad hranici 270 volitelů, která je potřebná k zisku prezidenství.

Donald Trump vystoupil už o volební noci a oznámil, že volby vyhrál na základě příznivého vývoje na Floridě a v té době i v dalších swing states. Ty se ale, zejména po započtení korespondenčních hlasů, obrátily ve prospěch Bidena.

Dosavadní americký prezident si dopředu připravoval půdu pro napadnutí výsledku voleb u soudu. Podle dostupných zpráv se však Trumpovo okolí snaží prezidenta přesvědčit, aby odešel s grácií a úřad poklidně předal svému nástupci. Dle nepotvrzených informací si Trumpův štáb dává načas, aby prezident dokázal prohru vstřebat.

Foto: joebiden.com

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments