Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě

Často zaznívá, že důchodci se mají v České republice výborně. A to zejména poté, co se jim v posledních letech penze významně navyšovaly. Jenže jak už to tak bývá, neplatí to zdaleka pro všechny a najdou se bohužel i tací, jejichž situace se zhoršuje, nebo přinejmenším nezlepšuje. Důvodem je především značný nárůst cen, který se tu odehrál.

Takhle to tady chodí

O svůj příběh se s námi podělila důchodkyně, která už skutečně neví, co si počít. “Kdybych měla jen směšný důchod, tak z toho nevyžiju a chcípnu hlady,” řekla velmi ostře na úvod Věra Maršálová, které bude 70 let. I v této životní fázi však stále musí chodit do práce. To přitom jde dohromady s tím, co si přeje ministerstvo práce a sociálních věcí. Tedy aby lidé pracovali co nejdéle.

V tomto případě to ale není ani tak volba dotyčné, jako spíše nutnost. Z důchodu totiž nedokáže poplatit všechny své náklady. “Samozřejmě že už mám zdravotní problémy a léky mě stojí dost peněz a to nepočítám bydlení, pronájem, kde taky nevědí, co za to vzít a neustále nájmy zvyšují,” dodává důchodkyně.

Nelíbí se jí přitom také, že když v důchodu pracuje, odvádí za ní firma zdravotní a sociální pojištění, zatímco za ostatní důchodce, kteří jen pobírají penzi, nikdo nic neplatí. Připadá jí to nespravedlivé. V tomto ohledu se do budoucna chystá určitá změna. Důchodci by neměli platit tak vysoké sociální pojištění, takže jim zbude více z platu. Ale pravděpodobně jen ti, kdo si ještě nepožádali o důchod.

Další zvýšení nájmu

Kdo chce jít v Česku do důchodu, musí mít odpracováno alespoň 35 let. To paní Maršálová má podstatně víc a další roky jí přibývají. “Mám odpracováno skoro 50 let, vychovala jsem dvě děti a snažím se být soběstačná, abych nezatěžovala svoje děti a udržela si zdraví a nezatěžovala zdravotnictví,” říká penzistka. “Jsem na světě od roku 1955, ale nikdy se mi tak špatně nežilo.”

Čtěte také: Důchodci v Česku se mají vrátit do práce. Jurečka přichystal velkou novinku, připravte se

Jak vidno, všichni důchodci nemají zdaleka na růžích ustláno. Tato dotyčná navíc dodává, že jí domácí zrovna oznámila další navýšení nájmu. To představuje ještě větší zátěž pro její už tak napnutý rozpočet. Jak to všechno poplatí, neví.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 názorů k článku “Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě

 1. Nic neříkající článek. Bez čísel, argumentů. Takové povzdychnutí je k ničemu. Kolik platí nájem, jaký má důchod, A za to vás pane redaktorem platí?

  1. Pan redaktor je redaktor z leknutí. Základem je napsat kolik ta paní má důchod a jaké má výdaje!!!!!!!. Potom se můžeme bavit o dalším.

 2. Otřepané téma. Pište kolik mají poslanci, senátoři, politruci, jaké počty vyzirek s porovnáním s EU máme. Na to ale nemáte koule.

 3. Dobře jí tak. Zvolila jistě tuhle sračkovitou vládu a nadělala parchanty, kteří tuto vládu také jistě volí. Tak ať si to všechno užije. Jak vy k mi, tak my k vy!

 4. At hledam jak hledam, nenachazim : chybi mi jeji prijem, v cem bydli a kolik plati…
  Znam mnoho duchodcu a zije se jim opravdu vyborne a prece si stezuji .
  Znam i neduchodce, jsou 2, maji 5 aut a reptaji, jak je stat obira … Tezce se hleda objektivni pravda.

 5. Abych mohl posoudit, nakolik odpovídá článek skutečnosti, chybí jakékoli relevantní údaje o lokalitě, výši penze a přivýdělku i daném bytě. Na pozadí je slušně vybavená kuchyň, také noťásek je asi kvalitní, ale nevíme, zda poměrně velká místnost není jediná a mimo záběr není spací kout. Vybavení může být darem od dětí nebo je paní vdovou po někom movitějším, také mohla pár let mít lepší zaměstnání, ale předtím nějaké málo placené, takže průměr pro výpočet mzdy mohl být nízký.
  Pokud ovšem paní žije v Praze či Brně, kde radnice podporují vyhlašování luxusnějších lokalit, tak opravdu nemusí vystačit. Nedávno jsem četl článek o důchodkyni z Prahy, která měla nadprůměrnou penzi a přesto brala od sociálky podporu, protože nájem byl astronomický a ona se nechtěla stěhovat.
  Z uvedených informací vyplývá jen to, že autor neumí počítat, protože i kdyby paní (ročník 1955!) měla narozeniny hned na Nový rok, 70 jí ještě letos nebude! (To mně ano, jsem r. 1954, byť dítko vánoční.)
  Autor neuvedl ani řetězec, u kterého paní nakupuje. Nárůst cen se projevuje u všech, ale takový Coop (bývalá jednota) plus ENAPO jsou asi nejdražší. Nebo Billa či Albert…Je možné, že bydlí i v podnájmu v nějaké luxusní vile a cenu napálil majitel.
  Bohužel, zákony nás před tím nechrání, ještě jsou na FB firmy, co poradí pronajímatelům, o kolik víc si mohou říci, co všechno do ceny započítat…🤔🤨

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *