K čemu slouží rukojeť na straně řidiče. Málokdo zná její skutečný význam

Madlo, držátko, rukojeť nebo kotva. Ačkoliv je drtivé většině řidičů její účel zcela zřejmý, tak paleta funkcí této vychytávky je daleko širší, než možná tušíte.

Rukojeť má vždy podpůrnou funkci

Většina smrtelníků tuto vychytávku využívá pouze při vystupování z vozu. Zvláště pokud jste, stejně jako autor článku “odlišně hmotní a energeticky saturovaní jedinci” (dříve se říkalo tlustí a při těle).

Funkce madla se mírně liší v závislosti na tom, kde je umístěno. Na sedadlech spolujezdců jsou madla určena hlavně k ochraně pasažérů. Pokud se pasažéři při jízdě po nerovnostech, prudkém brždění a jízdě do zatáček pevně drží madla, zlepší to jejich stabilitu a sníží riziko případného poranění. To ovšem platí jen při zapnutých pásech, v opačném případě se zvýší riziko poranění ramene a klíční kosti.

Jiná situace je na místě řidiče. Ten se celou dobu drží volantu. Proto je madlo na jeho straně pouze doplněk k lepšímu vystupování. Venkovní madla jsou zase výsadou některých SUV, teréňáků a vozidel s vysokým rámem, kdy zase řidiči pomohou s nástupem do kabiny.

V některých vozidlech nalezneme na rukojeti i malé háčky a otvory. Nejčastěji v manažerských autech. Důvod je velmi prozaický. Slouží totiž k zavěšení ramínek pro košile a obleky. Není pak nutné je nechat válet na sedačkách.

Foto: Shutterstock

Madla nenajdeme v každém autě

Podobné rukojeti ale nejsou samozřejmostí každého vozidla. Nejčastěji se to týká vozidel s panoramatickou střechou. Navíc samozřejmě i taková banalita, jako je rukojeť, zvyšuje náklady na výrobu, proto u některých vozidel s nejnižší výbavou mohou chybět .

Můžete si samozřejmě dokoupit univerzální madlo, které se uchytí na okenní rám. Nicméně to trochu působí jako pěst na oko. Funkci ale zastane stejnou. Někdo může považovat madla v autě za zbytečnost, dlouhodobá pozorování ale ukazují, že stále velký počet lidí na ně nedá dopustit.

A jaký je váš názor na celou problematiku? Využíváte rukojeti často, nebo jste jejich odpůrcem. Nechte nám komentář.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments