Kalousek v přímém přenosu zesměšnil ministryni Maláčovou. Ta jen nevěřícně poslouchala vlastní citaci

Ministryně práce a sociálních věcí je jednou z hlavních proponentek takzvaného rouškovného, tedy pětitisícové jednorázové dávky, kterou ještě letos obdrží všichni důchodci, a to jak starobní, tak invalidní.

Vláda přitom několikrát měnila zdůvodnění, proč důchodci takovou dávku vlastně obdrží. Nejprve to bylo proto, že v době koronavirové zažívali mnoho stresu. Následně se mluvilo o tom, že se pomohlo všem skupinám obyvatel, jen důchodcům nikoliv. A nakonec to měla být pomoc pro vykrytí zvýšených výdajů, jež důchodcům stouply o půl procentního bodu více než ostatním. Pozorovatelé politické scény a především opozice však mají jasno: je to úplatek voličů pár týdnů před volbami.

Ministryně znavená otázkami na peníze

Jana Maláčová přitom na nedávném neformálním mítinku ani neskrývala, že jde o zcela nekoncepční dávku, na kterou stát nemá peníze. “Strašně mě unavuje otázka, jestli si to můžeme dovolit a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme,” řekla Maláčová na zcela patřičnou otázku.

Tu samou ji přitom položil moderátor Martin Řezníček ve včerejších Událostech, komentářích. Zde už o únavě nehovořila, byť na otázku přesně neodpověděla. Zastoupil ji však další host ve studiu, poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

Maláčová se ohradila proti své citaci

Pane redaktore, promiňte, že se pohoršuju, ale měl byste vědět, že přece otázka, kde na to vezmeme, je naprosto plytká otázka a paní ministryni to unavuje,” deklamoval Kalousek s těžko skrývaným úsměvem. Maláčová si příliš nepomohla tím, že to vzala smrtelně vážně a odpověděla: “Tak já si myslím, že tento podpásový argument není hoden vašeho věku ani na tuto pozdní hodinu,” drmolila Maláčová.

Promiňte, že jsem vás citoval. Pokud to vyznělo hloupě, necítím to jako svoji vinu,” uzavřel Kalousek diskuzi drtivým smečem na adresu Maláčové, která už ho jen stihla počastovat nevěřícným pohledem. Úsměv ostatně při závěrečných slovech těžko skrýval i moderátor pořadu Martin Řezníček.

Foto: miroslav-kalousek.cz