Kočnera osvobodili dva členové senátu navzdory rozhodnutí hlavní soudkyně. Slováci mluví o korupci

Slovensko se bouří poté, co specializovaný trestní soud rozhodl o tom, že Marian Kočner a Alena Zsuzsová jsou v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové nevinní. Už dopředu se však objevovaly určité náznaky toho, že by to takto mohlo dopadnout, ale nikdo tomu nechtěl věřit.

Jak se navíc ukazuje, Marian Kočner a Alena Zsuzsová byli zproštěni viny zcela nestandardním způsobem. V soudním senátu, který případ řešil, totiž došlo k vážnému rozkolu. Předsedala mu Ružena Sabová, která se těšila velkému respektu veřejnosti, protože celé slyšení řídila velmi profesionálně. Senát ale měl ještě dva další členy: Ivana Matela a Rastislava Stieranku, kteří byli spíše v pozadí.

Dva vedlejší soudci rozhodli

Teď ale vstoupili takříkajíc do hlavní role. O nevině Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové totiž rozhodli právě Matel a Stieranka, kteří přehlasovali předsedkyni Sabovou. Uvedl to slovenský Denník N.

Podobný postup je zcela nezvyklý a málokdy vídaný, natožpak v takto vážném a sledovaném případu. Je to totiž právě předseda senátu, kdo zkoumá zevrubně celý spis a v případu se nejlépe vyzná. Nemá však právo veta a může být přehlasován jednoduchou většinou hlasů.

Slovensko je každopádně z tohoto soudního rozhodnutí v šoku. Znepokojeni jsou premiér Maťovič i prezidentka Čaputová. Z veřejnosti pak zní hlasy o tom, že se Kočnerovi opět podařilo někoho podplatit, aby se dostal na svobodu.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments