Kam se po smrti vydává lidská duše? Dobrou zprávou má být, že neumírá, ale putuje do vesmíru

Co je vědomí a existuje duše? Tyto otázky si kladou nejenom filozofové a duchovně založení lidé, ale i vědci.

Existuje duše?

Většina moderních vědců se k podobným otázkám vyjadřuje poměrně opatrně – přece je to jen otázka spíš náboženská nebo filozofická. Duše totiž není vidět, nikde v těle ji fyzicky nenajdeme. Dokud její existenci nedokážeme, můžeme o ní jen spekulovat – a to vědci nemají příliš rádi. Po staletí si různá náboženství a víry, případně morální teorie přivlastňovaly právo o duši přednášet a její existenci vysvětlovat.

Moderní věda se zabývá otázkou toho, kde a jak vzniká vědomí – od tohoto bádání je však k debatě o existenci duše vlastně už jenom kousek. Proto se i někteří vědci 20. a 21. století tématu duše věnují.

Kvantová teorie

S rozvíjením kvantové teorie přicházejí mnohé nové hypotézy v mnoha ohledech lidského vědění. Stále jako by se však nepodařilo chytit kvantovou teorii za správný konec a udělat díky ní skutečný vědecký průlom.

Jedna z oblastí, kde by se to mohlo podařit je právě výzkum lidského vědomí. Kvantová teorie vědomí předpokládá, že uvnitř mozkových neuronů probíhá prostřednictvím mikrotubulů proces zvědomnění. Existují hypotézy, že tento „program“ funguje nezávisle na fyzickém mozku. Jako by byl mozek počítač a vědomí software, který se do něj nahrává.

Foto: Shutterstock

Co se děje s duší po smrti?

Teorie předpokládá, že v okamžiku, kdy tělo zemře a mozek přestane pracovat, rozptýlí se vědomí, které není na těle závislé, do okolí. Odtud by mohly pocházet ony zážitky blízké smrti, které zažívají lidé, kteří byli navráceni k životu těsně poté, co zemřeli.

Pokud člověk opravdu zemře, zůstane vědomí vně těla a pohybuje se dál prostorem. To už má hodně blízko k duši tak, jak jsme si ji vždy představovali, že?

Věříte na existenci duše?

Přesto stále ještě musíme v otázkách existence duše spoléhat jen na svou víru. Nábožensky založení lidé o ní nepochybují, ateisté a materialisté ji většinou popírají.

Foto: Shutterstock, zdroj: ScienceDaily, Journals.Elsevier, Spring

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments