Staré sovětské drony jsou teď postrachem Rusů. Ukrajina je na ně posílá ve velkém

Leč Rusové takovou obranu a odvetu od ukrajinských vojáků a lidu nečekali, opak se stal skutečností a jejich činy mluví za vše. Rusové si na Ukrajině vybírají své cíle dle libosti, ukrajinští vojáci se za to snaží zasáhnout jejich citlivá místa přímo na jejich rodné půdě, což se může jevit jako extrémně obtížný úkol.

Drony Tu-141

Jediný možný způsob, jak z ukrajinského území zasáhnout to ruské je za použití speciálních dronů. Pro útok byly vybrány lokality, které mohou Rusko značně ochromit a Ukrajinci tak ochrání své území a lid. Koncem roku 2022 se Ukrajina měla za použití dronu Tu-141 pokusit atakovat ruskou leteckou základnu Engels-2. Právě ta je startovním bodem pro bombardéry, které ničí ukrajinské oblasti.

Rusko ale tento útok mělo potlačit a dron Tu-141 zneškodnit. Přesto se později ukázalo, že zničený dron svým pádem zapříčinil smrt několika lidem. Přestože to Ukrajina nikdy oficiálně nepřiznala, útoky na Engels-2 se v minulosti již odehrály. Jediný způsob je v použití dronu.

Vlastnosti Tu-141

Tento typ dronů není nikterak žádná moderna. Jsou to drony pocházející ze 70. let minulého století, které se ale dovedou vyrovnat těm moderním. Zvládnou doletět do vzdálenosti až 1000 kilometrů při rychlosti až 1100 kilometrů v hodině. V sobě mají umístěný radar a několik druhů kamer, včetně té infračervené. Tento dron není nutné řídit, jeho cíl se nastavuje ještě v momentě, než stroj k cíli vůbec zamíří.

Úprava

Existují domněnky, že Ukrajina tyto drony upravila a jejich misemi jsou mise sebevražedné. Zabudovány by v sobě měly mít bojovné hlavice. Systém jeho navádění by měl být přesunut za pomocí GPS, možno i kamery.

Takto upravený dron byl objeven krátce po začátku války v Chorvatsku, kde se zřítil. Pravděpodobně se jedná o ukrajinský, přestože ta se k němu veřejně nikdy nepřihlásila. Rusové pak několik dalších měli sestřelit v dalších oblastech.

Foto: Shutterstock, zdroj: AviationWeek, BulgarianMilitary, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments