Karel Schwarzenberg končí v politice. Zkušeně zhodnotil, kdo zvítězí ve volbách a kdo v nich pohoří

Tuzemská politická scéna ztrácí další významnou tvář. Do důchodu se totiž chystá ostřílený harcovník Karel Schwarzenberg, který přitom hvězdnou politickou kariéru vybudoval až na svá “stará kolena”. Nechyběly v ni ministerské posty, předsednictví ve straně, kterou založil a nakonec téměř úspěšná kandidatura na prezidentský post, který zřejmě zhatily až podpásovky jeho soupeře Miloše Zemana. V bilančním rozhovoru pro deník Právo promluvil Schwarzenberg mimo jiné o svých názorech na současnou politiku.

Podle Karla Schwarzenberga je poražení Andreje Babiše ve volbách extrémně složité, a to především proto, že má obrovské prostředky a navíc média, která jsou mu nakloněná. Zároveň nevidí nikoho, kdo by Babiše dokázal jednoznačně převýšit. “Nevidím v české politice žádné génie, ale tak slabí také nejsou. Piráti a Starostové i my ve Spolu tam máme dobré lidi. Piráti už vedli, ale musí čelit velmi silné a lživé propagandě ze strany Babiše,” popsal svůj pohled na dvě opoziční koalice, kdy překvapivě smířlivě hodnotí PirStan, ačkoliv říká, že nesdílí jejich představy. Tím se Schwarzenberg odlišuje třeba od Miroslava Kalouska, který Pirátům nemůže přijít na jméno a varuje před nimi na všech frontách, a to podobně jako před Babišem.

Podle Schwarzenberga jsou to ale právě Piráti, kteří se stanou novou dominantní silou na levici. “Je tu totiž potřeba. Když sociální demokracie spáchá velmi úspěšně sebevraždu, tak ji musí někdo nahradit,” uvedl Schwarzenberg. Podle bývalého předsedy TOP 09 sociální demokracie ve volbách propadne. Ostatně, o jejím stavu svědčí už to, že se spekuluje, zda se vůbec probojuje do Poslanecké sněmovny. ČSSD podle knížete udělala obrovskou chybu, když vstoupila do vlády s Babišem, a to hned nadvakrát. Navíc podle něj v zemi existuje jen naprosté minimum skutečných sociálních demokratů. Za jejich prototyp označil Vladimíra Špidlu či Petru Buzkovou. Naopak dva výrazné předsedy ČSSD, Miloše Zemana a Jiřího Paroubka, považuje za oportunisty, kteří sociální demokracii využili jen jako výtah k moci.

Karel Schwarzenberg má slova chvály i pro koalici Spolu, do níž svým členstvím v TOP 09 spadá, byť sám již ve volbách nekandiduje. Na druhé straně není z jeho slov cítit kdovíjaké nadšení. “Markéta Adamová Pekarová je pilná a energická. Fialovi se podařilo ODS očistit a Jurečka je slušný lidovecký zemědělec, jak má být,” uvedl Schwarzenberg. Ten také přiznává, že Petr Fiala nemá příliš velké charisma, ale na druhou stranu je slušný a rozumný. Koalice Spolu podle něj zvítězí, ale pokud se to nepodaří, měla by jít strana do opozice. Z toho vyplývá, že Schwarzenberg by šel do koalice s Piráty a Starosty pouze z pozice silnějšího partnera, kdy by koalice Spolu měla premiéra.

Bývalý předseda TOP 09 také přiznal, že nevěří Robertu Šlachtovi a nezávislosti jeho hnutí Přísaha. Podle něj jde jen o pomocný útvar Andreje Babiše. “Jak říkal zesnulý strýček: Já bych na to přísahal, a dokonce se i vsadil,” uvedl Karel Schwarzenberg, který by se také rád konečně dozvěděl, kdo Šlachtu využíval, když provedl dnes už legendární zásah na Úřad vlády, jenž vedl k pádu Nečasova kabinetu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments