Afghánistán se najednou ocitl ve středověku, říká voják české speciální jednotky. Popsal, proč Afghánci nebojovali

Celý svět sleduje obrázky vítězného tažení hnutí Tálibán, které už se prochází po prezidentském paláci či americké ambasádě v Kábulu, zatímco spojenci se na poslední chvíli snaží zmizet ze země a zabouchnout za sebou dveře. Americký prezident Joe Biden ve svém projevu k národu obvinil afghánskou vládu a armádu z toho, že se vzdala příliš rychle a neměla žádnou vůli bojovat za svou zemi. Svůj pohled na vývoj událostí nabídl také příslušník Útvaru speciálních operací české armády (SOG), Jan Žižka. Podle něj byla válka prohraná už ve chvíli, kdy se z Afghánistánu nečekaně stáhli američtí vojáci, jak uvedl pro deník E15.

Jan Žižka v Afghánistánu sloužil a podílel se na budování afghánské armády, která teď tak trestuhodně selhala. “Kromě nízkého vzdělání spočíval ten hlavní v tom, že Afghánci pocházející z různých vesnic a provincií se nepovažují za národ nebo stát. Budou bojovat za svoje údolí, kde se narodili a mají tam svůj kmen a vazby. Největší potíže byly s neustálým a obrovským počtem dezercí,” popsal voják situaci na místě. Afghánští vojáci například odmítali sloužit v jiných provinciích než v těch, ze kterých pocházeli. Ty pro ně totiž představovaly de facto cizí zemi, kde neměli žádné vazby.

Situaci příliš nepomohla ani skutečnost, jakým způsobem Američané ze země zmizeli. “Udělali to v noci bez oficiálních ceremonií, zemi opustili skoro jako zloději. Alespoň měli udělat přehlídku, kde by řádně předali vojenské zástavy, slíbili spolupráci a dodali lidem sebevědomí. Pro Afghánce, kteří jsou velmi emocionální, to musela být hrozná rána,” popisuje Žižka, podle kterého to místní armáda vnímala jako zradu.

Patrola afghánské armády. / Foto: Shutterstock

Podle Jana Žižky je třeba si uvědomit, že spojenci v Afghánistánu působily nepřetržitě dvacet let a země si na jejich přítomnost do značné míry zvykla. Naopak si odvykla na to, že by jim mělo vládnout radikální hnutí jako Tálibán. Proto nelze bez dalšího přijmout argumenty, že se Afghánistán pouze vrátí tam, kde byl. “Vyrostly tam tisíce dětí, které Tálibán nikdy nezažily a netuší, co představuje. Afghánistán se ze dne na den ocitl ve středověku. Je to jako by někdo dnešním dvacetiletým Čechům a Češkám zakazoval naprosto běžné věci, například dívky by musely začít chodit celé zahalené v modrých hábitech. Pro tuto generaci Afghánců je to naprostá tragédie,” říká Žižka.

Čtěte také: Dlužíte nám vysvětlení, říká Žantovský na adresu Američanů. Podle něj se s Tálibánem dohodli na předání moci, vše ostatní je divadlo

Přestože se Afghánci snaží zemi na poslední chvíli opustit, je to především proto, že za pár dní už žádnou možnost zřejmě mít nebudou. Podle Jana Žižky tak nehrozí žádná velká migrační vlna, protože hranice s okolními zeměmi jsou uzavřené. Navíc lidé nemají peníze, aby odešli někam jinam.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments