Žáci se budou v září testovat ve velkém, rozhodla vláda. Zmírnila opatření v restauracích a na akcích

Žáci základních a středních škol se musí v září připravit na masivní testování. Nástup do škol bude podmíněn hned třemi vlnami antigenních testů, které by měli podstoupit všichni žáci. Testovat se bude hned 1. září a následně potom také 6. a 9. září. V případě, že se některý z žáků odmítne testovat, bude muset mít ve škole nasazený respirátor. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to uvedl na tiskové konferenci.

Podle Vojtěcha bude následné testování žáků záležet na výsledku prvních tří vln antigenního testování. Pakliže by výsledky byly příznivé a záchyty jen v malé míře, od následného testování už by se ustoupilo. Pokud by se však zachytilo větší množství případů, žáci by se museli testovat i nadále.

Od začátku září se mohou na určité rozvolnění těšit restaurace. “V restauracích bude moci nově sedět u stolu šest lidí,” uvedl Adam Vojtěch. Dosud to přitom mohly být pouze čtyři osoby. Praxe z restaurací však byla taková, že se toto opatření příliš nedodržovalo.

Vláda naopak nerozvolnila opatření v tom smyslu, že by bylo možné restaurace a další služby navštěvovat bez potvrzení o očkování či negativního testu. Přitom od září přestane proplácet preventivní PCR a antigenní testy. Lidé si za ně budou muset platit sami.

Září také přinese změny pro kulturní a sportovní akce. Nově bude možné zaplnit diváky celou kapacitu hlediště. V případě akcí nad tři tisíce osob bude moct být vpuštěna polovina lidí s negativním testem a polovina lidí s očkováním nebo prodělaným covidem.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments