Každý den bude přibývat 20 tisíc nových případů, míní Prymula. Nastínil, jak to bude vypadat v nemocnicích

Epidemiolog Roman Prymula považuje vývoj o vánočních prázdninách za dramatický. Výsledkem podle něj bude prudký nárůst počtu nakažených. To se potom jednoznačně projeví v tom, jakým způsobem budou zatíženy nemocnice. Zdravotníci si od druhé vlny epidemie příliš neodpočinuli a už řeší dopady dalšího nárůstu počtu případů. Podle Prymuly to bude tentokrát pravděpodobně ještě horší než v listopadu, kdy to nemocnice zvládly jen tak tak.

Denně může být 20 tisíc nově pozitivních,” uvedl Roman Prymula v pořadu Interview České televize. Navíc je třeba zdůraznit, že Česká republika má extrémně vysoký podíl pozitivních testů na celkovém počtu. Ten v posledních dnech dosahoval dokonce 50 %, což je jedno z nejvyšších čísel na světě. Epidemie podle Prymuly poroste přinejmenším do poloviny ledna, možná ale i déle.

Roman Prymula, který působí jako poradce premiéra Andreje Babiše, znovu zkritizoval také práci ministerstva zdravotnictví v přípravě očkovacího plánu. Ten už podle něj měl být dávno hotový. “Když se podíváme na Německo, tam je strategie propracována do nejmenších detailů a přesto se kancléřka dostala pod palbu kritiky,” uvedl Prymula. Německo je sice velmi dobře připravené, ale trápí ho nedostatek očkovací látky.

Rozjezd očkování až od dubna

Opravdu masivní rozjezd očkování očekává Prymula až za několik měsíců, protože ani Česko nemá dostatek vakcín a navíc není připravena ani logistika. “V tuto chvíli je podstatné mít detaily, jak se bude očkovat v jednotlivých regionech. To, co se děje teď, je otázka velmi malých počtů. Během dubna, května a června bychom měli mít zhruba 2 miliony dávek každý měsíc. Očekávám, že se bude očkovat kolem 80 tisíc dávek denně,” řekl bývalý ministr zdravotnictví.

V některých zemích aktuálně probíhá diskuze o tom, zda by nebylo lepší dát každému člověku alespoň jednu dávku, namísto dvou, které předepisují výrobci. Dosáhlo by se tak nižší ochrany u většího množství lidí. Druhou dávku by potom dostali později. Podle Prymuly jde o legitimní věc k debatě. Odmítá pouze kombinaci očkovacích látek.

Foto: vlada.cz