Speciální režim na oknech je nutno aktivovat právě teď. Jinak se za topení letos nedoplatíte. Přijde mastný účet, řekl okenář

V době vysokých cen energií je naprosto nutné dbát na to, abyste doma měli vše správně nastavené takovým způsobem, aby to bylo co možná nejúspornější. Je až s podivem, jak moc se v tomto ohledu chybuje. Lidé se často snaží šetřit například na potravinách, a přitom jim v domácnosti létají tisíce korun doslova do vzduchu zbytečně.

Lidé na to pořád zapomínají

Jednou z klíčových záležitostí, kterou byste měli udělat právě teď, je nastavení oken. “Spousta lidí si myslí, že když má okna jednou nainstalovaná, už na ně nikdy nemusí sáhnout. To je ale obrovská chyba,” říká Martin Toman, který se profesionálně věnuje péči o okna již dvacet let. “Před létem a právě před zimou je vždy potřeba okna správně nastavit tak, aby fungovala, jak mají.”

V létě potřebujeme, aby i při zavřených oknech mohl vzduch proudit a cirkulovat. Rozhodně nám to nebude vadit z toho hlediska, že by byla uvnitř větší zima, ba právě naopak. “Divili byste se ale, kolik lidí jede celou zimu s okny nastavenými na letní režim. To potom ty tisíce korun můžete rovnou vyhodit do kanálu,” říká zkušený okenář.

V zimě je totiž potřeba nastavit zimní režim, který zajistí, aby okny zbytečně neprofukovalo. Jistě už jste se také mnohde setkali s tím, že od oken nepříjemně táhne. V takovém případě jsou špatně nastavená nebo už jen prostě velmi stará a nedostatečná.

Přepínání letního a zimního režimu zvládnete i sami. Slouží k tomu jednoduchý mechanismus s několika šroubky, který najdete poté, co okno otevřete. Potom už stačí jen utahovat či uvolňovat imbusovým klíčem. “Ano, zvládne to každý, ale chce to trochu zkušenosti. Pokud budete utahovat a naopak rozvolňovat příliš, můžete si za pár let mechanismus poškodit, a to tak, že bude potřeba celý vyměnit. Není od věci si na to tedy zavolat odborníka, který vám to alespoň poprvé ukáže,” říká Martin Toman.

Foto: Shutterstock

Jak správně vyvětrat

Moderní okna už vám jasně naznačí, co je letní a zimní režim. Obvykle na nich najdete přepínač, který má šestihranný otvor a tečku, který je potřeba uvést do kýžené polohy. Dolní značka platí pro letní režim, ta nalevo zase pro zimní.

Zda jste vše provedli správně, můžete následně sami zkontrolovat. Jde o takzvaný test s pomocí papíru. Vezměte list papíru a přivřete ho v okně. “Pokud vám půjde hladce vytáhnout, máte okna nastavena na letní režim. Když ho přetrhnete, je to zimní režim,” říká okenář.

Čtěte také: Zákaz dřeva na topení se blíží. Panují obavy, že zmrzneme. Kdo tohle vymýšlí?

Pakliže jste si okna nastavili na zimu, znamená to především to, že vám nebudou profukovat tehdy, když nechcete, tedy permanentně. To nicméně neznamená, že byste neměli větrat. Ba právě naopak. “Uvědomte si, že zimní nastavení znamená, že okna jsou zcela utemovaná. Větrání je tedy klíčové, abyste doma neměli plíseň. Každý den to chce několikrát pořádně vyvětrat,” říká Toman. Není přitom vůbec špatné větrat s okny dokořán po dobu několika minut, aby se vzduch vyměnil co nejrychleji.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktorka deníku Mix24.cz. Zkušenosti sbírala ve společenských časopisech, aby je následně každý den zúročovala svou prací na webu. Nepřestává ji fascinovat svět celebrit, ale i šikovných tipů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *