Kdo stojí za Přísahou Roberta Šlachty? Promluvil Vít Bárta

Raketový start Hnutí Přísaha, které založil bývalý elitní detektiv Robert Šlachta, vzbuzuje otázky po tom, zda za ním náhodou někdo nestojí. Přeci jen, prezentace této strany působí velmi profesionálně a její nástup na politickou scénu je impozantní. Mnozí podezírají Andreje Babiše z toho, že si prostřednictvím Šlachty zřídil záložní stranu, aby měl po volbách lepší manévrovací prostor, protože někdejší policista může pochytat hlasy těch, které premiér už naštval.

Další teorie potom jako strůjce Přísahy uvádí známého pražského podnikatele a bývalého politika Víta Bártu. Ten už jeden podobný projekt má na svědomí. Před více než deseti lety se jeho strana Věci Veřejné s významným volebním ziskem dostala až do vlády a Bárta usedl do křesla ministra dopravy. Jak známo, nedopadlo to příliš dobře.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že Přísaha od Věcí Veřejných kopíruje řadu prvků. Především je to protikorupční étos. Zatímco u VV ho zaštiťoval novinář Radek John, zde je to rovnou bývalý detektiv. A aby toho nebylo málo, i další přední členové strany jsou bývalými členy policejního sboru. Nutno dodat, že Bárta měl na bezpečnostní složky vždy dobré kontakty. Provozoval bezpečnostní agenturu a někteří policisté pro něj měli pracovat jako soukromá očka.

Po vlně spekulací se však ozval sám Vít Bárta, který odmítl, že by měl s Přísahou cokoliv společného. “Není to pravda. Poškozuje mě to a rozhovor vám poskytuji jenom proto, abych už vyvrátil veškeré spekulace, že s tím nemám nic společného a ani nechci,” řekl pro deník Blesk. Poškozuje ho to prý v tom směru, že dělá mezinárodní byznys s opravou vlaků, kdy pro své partnery deklaruje, že nesponzoruje žádné politické strany.

Bárta nicméně potvrdil slova Roberta Šlachty o tom, že se několikrát potkali. “Je známý protikorupční bojovník, tak jsme se o pár kauzách bavili,” popsal, co spolu řešili. On sám prý mnohokrát slyšel, že Šlachtova strana je “béčkem hnutí ANO”. “V tomto směru si nemyslím, že bych byl první na startovní čáře,” řekl trochu tajemně Bárta.

Pravdou však je, že podobné konzultace vzbuzují další podezření. Proč si Robert Šlachta vybral pro rádcovství zrovna kontroverzního Bártu, který měl v politice několik skandálů a čelil i podezření z korupce vlastních poslanců, když mu odmítli poslušnost. Po jeho odchodu z politiky se navíc objevily zprávy, že médiím poskytl nahrávku od tajných služeb, na které se familiérně baví bývalý primátor Pavel Bém s podnikatelem Romanem Janouškem.

Foto: Hnutí Přísaha

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments