Volební místnosti v České republice otevřely a lidé si tak aktuálně volí svou reprezentaci na další čtyři roky (v ideálním případě, pokud nebudou předčasné volby). Jakkoliv se to ve světle posledních dní nemusí zdát, letošní předvolební kampaň byla až překvapivě poklidná, místy až nezajímavá. Svým způsobem za to mohla jedna jediná štěpící skutečnost, a to je budoucnost Andreje Babiše. To určilo ráz celé kampaně. Zatímco Babiš chce za každou cenu zůstat u moci (opozice u něj nepřichází v úvahu), v čemž může získat zastání stran SPD, ČSSD, KSČM a možná i Přísahy, na druhé straně je už zformovaná široká koalice menších koalic Spolu a PirStan.
Průzkumy veřejného mínění neměly ani nějakou zvláštní dynamiku, kdy by například nějaký původně slabší subjekt začal aspirovat na vítězství apod. Vše tak nějak pomalu plulo a procenta se hýbala jen velmi pozvolna.
Jak to tedy dopadne? Zkusíme si tipnout, což můžete udělat i vy sami v diskuzi pod článkem.
- Hnutí ANO – 24 %
- Koalice SPOLU – 23,5 %
- Koalice PirStan – 17,5 %
- SPD – 13,5%
- Hnutí Přísaha – 6,5 %
- Koalice TSS (Trikolóra, Soukromníci, Svobodní) – 5,5 %
- KSČM – 4,7 %
- ČSSD – 4,2 %
- Volný blok – 2,8 %
- Strana zelených – 1 %
Komentář
Andrej Babiš volby s velkou pravděpodobností vyhraje. Nebude to ale vítězství drtivé, které ukazovaly některé průzkumy ještě pár týdnů zpátky. Ne snad proto, že by ztratil přízeň svých voličů, ale proto, že se ostatním stranám podaří aktivizovat více svých příznivců, což výsledek ANO rozmělní.
Druhá skončí koalice Spolu, která v poslední době přeci jen posilovala, ale nedokázala získat potřebnou dynamiku, která by jí dovedla k vítězství.
Koalici Pirátů a Starostů se sice nakonec podařilo zastavit propad, ale z defenzívy už se nevymanila, a tak se ani její preference neodrazily ode dna.
Jistým překvapením voleb může být velmi slušný výsledek SPD, které sice průzkumy přisuzovaly kolem 11 %, ale Tomio Okamura ve všech dosavadních volbách ukázal, že jeho výsledky se pohybují nad průzkumy.
Do Poslanecké sněmovny pronikne ještě Přísaha, která jako jediná má étos zcela nové a neokoukané strany a jako taková si tentokrát mohla dovolit sáhnout po vždy atraktivním tématu boji proti korupci.
Dalším překvapením může být Trikolóra s podporou dalších stran. Tento subjekt se ukazuje být alternativou pro pravicové voliče, kterým se nelíbí liberálnost koalice Spolu a zároveň nechtějí být označováni za příznivce SPD.
Před branami nakonec zůstane KSČM, jejíž čas se konečně naplnil. Strana paradoxně v Poslanecké sněmovně skončí poté, co poprvé v polistopadové historii přičuchla k moci.
Mimo lavice Poslanecké sněmovny skončí také sociální demokracie, která předváděla zoufalou předvolební kampaň. Tak moc se chtěla udržet u koryt, že by potenciálním voličům dala ze státního rozpočtu doslova vše.
Překvapivě slušný výsledek získá Volný blok Lubomíra Volného, který by mohl překonat i tři procenta a získat tak příspěvek státu na činnost své strany. Podle našeho odhadu se mu to ale nakonec nepodaří.
Foto: Shutterstock