Zemanovo okolí ukradlo prezidentský úřad. Premiéra bude vybírat Nejedlý. Komentář Tomáše Mrkvičky

Zdravotní stav Miloše Zemana zůstává nejasný. Jisté je jen to, že je natolik špatný, že se prezident nemůže ukázat ani u urny, jak vhazuje volební lístek, což si v minulosti vždy velmi užíval a neváhal při tom promluvit občanům do duše, aby šli také volit. Tentokrát bude muset odvolit v Lánech, kam mu urnu přivezou.

O prezidentově stavu se přitom objevují závažné, byť nepotvrzené informace. Například psychiatrička Džamila Stehlíková je přesvědčena o tom, že prezident je v důsledku prodělaného deliria tremens dementní. Jako takový by nebyl schopen vykonávat úřad. Pravděpodobně by se to také potvrdilo ve chvíli, kdy by prezident promluvil na veřejnosti. Není tedy vyloučeno, že právě proto se ho jeho okolí snaží držet stranou.

Je to přitom právě blízké prezidentovo okolí, které vzbuzuje značnou nedůvěru. Bohužel to vypadá, že si trojice v podobě kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého a mluvčího Jiřího Ovčáčka ukradla prezidentský úřad doslova pro sebe. Pokud je Miloš Zeman skutečně nemohoucí, jak naznačují množící se zprávy, a tito lidé by to veřejně nepřiznali, co je to jiného než “únos prezidenta”?

Česká republika se přitom nachází v momentě, kdy brzy nastane hvězdná chvíle prezidenta. Musí vybrat osobu, kterou pověří sestavením vlády. V podstatě bude rozdělovat moc. Minulost přitom ukázala, že role prezidenta v sestavování vlády je klíčová. Už jen to, koho pověří jako prvního, může o vládě ve výsledku rozhodnout.

Je však Miloš Zeman něčeho takového v jeho současném stavu schopný? Dnes je pravděpodobnější, že spíše nikoliv. V takovém případě je ale klidně možné, že příštího premiéra vybere Bezpečnostní informační službou odposlouchávaný poradce Martin Nejedlý a nechá toto rozhodnutí vyhlásit ústy Jiřího Ovčáčka, jakoby to říkal prezident.

Něco takového přitom nemůže být v ničím zájmu, ani Andreje Babiše, který už dal dříve najevo, jak moc okolím prezidenta pohrdá. Dokonce prohlásil, že “Nejedlý a Mynář obchodují na prezidentovu hlavu”. To se teď může stoprocentně potvrdit. Nejedlý pochopitelně nebude rozdávat premiérskou funkci zadarmo, ale pokusí se jí patřičně “zobchodovat”.

Zní to celé jako scénář špatného filmu, ovšem muži, které si Miloš Zeman na Hrad přivedl, jsou všehoschopní. O blaho prezidenta jim nejde, oni potřebují udržet svou moc.

Je proto naprosto nutné, aby bylo jasně prokázáno, zda je Miloš Zeman stále schopen prezidentský úřad vykonávat. Jinak by měly začít konat orgány činné v trestním řízení, protože toto by skutečně mohla být krádež prezidentského úřadu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments