Babiš řekl, že na lidi kašle. V opozici za ně bojovat nebude. Komentář Tomáše Mrkvičky

Budoucnost Andreje Babiše v politice je pouze jednosměrná. Sám před volbami, možná poněkud netakticky, přiznal, že pokud mu voliči nedají takovou důvěru, aby mohl sestavit vládu, na vše se raději vykašle a bude se znovu věnovat svému byznysu.

Pokud bychom skončili v opozici, no tak bych tam neseděl,” řekl jasně Babiš na Frekvenci 1. “Šel jsem do politiky jako manažer, takže neumím tolik mluvit. Kdybychom měli skončit v opozici, z politiky bych odešel.

To jsou závažná slova a lidé by je při své volbě strany, která je bude další čtyři roky reprezentovat, brát vážně. Na rozdíl od jiných stran, které sice baží po vítězství, případně účasti ve vládě, ale pokud se to nepodaří, budou dále pracovat jako důležitá opoziční síla, říká Andrej Babiš v podstatě toto: pokud si mě nezvolíte, tak si mě nezasloužíte a kašlu na to.

Je jasné, že se Babišovi nechce sedět v Poslanecké sněmovně, diskutovat o tom, co Česká republika potřebuje a například vytvářet obstrukce, aby neprošel ten který zákon. To je pro něj příliš málo. On potřebuje mít moc, kterou dokáže ovlivnit vlastní zájmy. Tu by pochopitelně jako opoziční představitel neměl.

Lidé si však své představitele v Poslanecké sněmovně nevolí jen proto, aby je zastupovali v případě, že se jim podaří sestavit vládu, ale i pro případ, kdy se to nepodaří. Role opozice je v demokracii nezastupitelná a i v případě České republiky se už mnohokrát ukázalo, jak moc je důležitá. Pokud už se třeba vládě podaří prohlasovat kontroverzní zákon, který nemá širokou podporu, je to obvykle právě opozice, která se obrátí na Ústavní soud, a může tak zjednat nápravu.

Andrej Babiš však říká, že jeho politický projekt bude fungovat pouze ve vládě. Už to je svým způsobem podezřelé a z dálky to zavání poněkud autokratickými sklony. Kdo by nakonec Babišovy voliče bránil před všemi těmi hrozbami, které premiér vidí v ostatních stranách, jež se ucházejí o moc?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments