Babiš se zřejmě zbláznil. Za kauzou nákupu zámku ve Francii vidí obvyklé podezřelé. Ignoruje, že to na něj prasklo v cizině

Andrej Babiš už opět vztekle kope na všechny strany. Důvodem je nejnovější odhalení, které ho opět staví do nepříznivého světla. Před dvanácti lety si podivným způsobem pořídil nemovitosti ve Francii za 400 milionů korun, a to včetně luxusního zámečku, jak informoval mezinárodní projekt Pandora Papers. Podle některých expertů nesou Babišovy machinace z té doby rysy praní špinavých peněz.

Babiš už musel veřejně přiznat, že tehdy nemovitosti kupoval. Podle něj však byl podivný postup tehdejším standardem, byť uznal, že pro politika, kterým tedy ještě nebyl, se něco takového příliš nesluší.

Podle Babiše je však navýsost podezřelé, že kauza se objevila před volbami. V rádiu Frekvence 1 potom divoce fabuloval o tom, že za tím stojí ti, kdo vymýšlejí i všechny ostatní kauzy proti jeho osobě. Jmenoval například Miroslava Kalouska, bývalého premiéra Bohuslava Sobotku či miliardáře Zdeňka Bakalu.

Nad tím je nutné se pozastavit. Zatímco tuzemské kauzy premiéra, jako je například Čapí hnízdo nebo nákup nedaněných dluhopisů jeho vlastní firmy, v zahraničí nikoho příliš nezajímají, tentokrát se Andrej Babiš ocitl na titulních stránkách řady zahraničních deníků.

Babiš je totiž jednou z prominentních osob, které uvázly v sítích mezinárodních investigativců, kteří dali projekt Pandora Papers, podobně jako dříve Panama Papers, dohromady. Na seznamu se ocitl například s jordánským králem, katarským emírem či “obvyklým podezřelým” Vladimirem Putinem.

Je projevem naprosté nesoudnosti, svádět vlastní hříchy minulosti na politickou konkurenci. Je zkrátka pravdou, že s Babišem se táhne obrovská zátěž a každou chvíli se na něj něco objeví. Je ale bohužel také pravdou, že jeho voličům to nevadí a mnozí zřejmě skutečně věří, že toto vymyslel Kalousek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Když si jdete nakoupit potraviny do některé z prodejen obchodního řetězce Lidl, pravděpodobně nepřemýšlíte o tom, že navyšujete tržby jedné z největších společností světa, která má obrovský vliv na naše životy. Nejen v České republice jde o nejvýdělečnější řetězec. Expanduje všude po světě. Jde o peníze Loni to pro něj dopadlo naprosto rekordně. Tržby Lidlu, který spadá do skupiny Schwarz Gruppe, jež vlastní mimo jiné i sesterský Kaufland, se vyšplhaly na neuvěřitelných 81,8 miliardy euro, tedy přes dva biliony korun. To je více, než jaké jsou příjmy celé České republiky. Lidl je tak ekonomicky silnější než středně velký a poměrně vyspělý stát. Přitom neustále roste. Tržby se za loňský rok zvedly o 23 %. Lidl je jedničkou i v České republice, kde se mu neustále daří navyšovat obrat. Ve sledovaném období dosáhl na 84,4 miliardy korun, přičemž zisk tvořil 5,18 miliardy korun. Český trh je podle čísel také pro tento obchodní řetězec velmi specifický, rozumějte ziskový. Globální ziskovost Lidlu loni činila 2 %, což je možno brát jako určitý standard mezi obchodními řetězci. Ovšem v České republice dosáhla ziskovost trojnásobku, a sice 6 %. To už je vysoce nadstandardní a jen to řečí čísel dokládá to, co si všichni mysleli. Nejen Lidl, ale i další obchodní řetězce české zákazníky doslova ždímou a mají z nich nadstandardní zisky. Nadstandardní zisky Mohlo by se zdát, že tato míra ziskovosti je stále velmi nízká, ovšem v prostředí obchodních řetězců je skutečně vykázaný zisk ve výši 6 % opravdu hodně vysoký. Je potřeba si také říct, že řetězce pro svou mateřskou centrálu vydělávají i jiným způsobem. Velké peníze mají například v nemovitostech, kde podnikají, a v úvahu je třeba brát i nejrůznější transferové platby v rámci koncernu, kterými se zisk uměle zvyšuje, avšak peníze reálně generovány jsou. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Je přitom zajímavé, že dvojkou po Lidlu je v České republice Kaufland, který patří do stejné skupiny. Schwarz Gruppe tedy tuzemskému trhu doslova dominuje. S mírným odstupem je třetí Albert, ovšem další řetězce už potom ztrácejí poměrně významným způsobem. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

23 Replies to “Babiš se zřejmě zbláznil. Za kauzou nákupu zámku ve Francii vidí obvyklé podezřelé. Ignoruje, že to na něj prasklo v cizině

 1. Může za to Kalousek, opozice . On nechce jeden záchod pro všechny, rozdat chaty a chalupy migrantům-( migrant je hlavně on..) zakázat auta, bože už je ta kreatura , díky Bohu v koncích…To je krása!!!

  1. Přidej, takhle jen ty kryple rudej dokazuješ , že my Češi máme pravdu. Babiše pověsíme a tebe asi taky, máme už IP.

  2. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, hodláte se na budování toho právního státu také podílet ? K rozvoji společnost může přispět každý dle svých možností, zodpovědný občan navíc tyto své schopnosti celý život prohlubuje. Jestli dovolíte, než se pustíte do studia práv, abyste se mohl stát soudcem a rozhodovat, komu jaký trest udělíte, trošku si zopakujte základy našeho krásného jazyka. Rozsudky jsou veřejné dokumenty a nepůsobilo by to úplně nejlépe, kdyby zrovna ty Vaše nedosahovaly takové kvality, jaké by si zasluhovaly s ohledem na Vaše brilatní postřehy.

    1. Neodpoví, protože si to neumí přebrat v hlavě. Větší hlupák se nikde na diskusích nevyskytuje.

     1. Ty jsi tak blbej, že si ani neumíš opravit chybu v komentáři? Atˇ žije náš příští pan president Miroslav Kalousek! At´ žije odkaz největšího Čecha, Václava Havla! Letiště Václava Havla je hezčí každým dnem, díky investorům z EU a USA !!!

     2. Hlavu v prdeli možná nemáš, ale obsah prdele v hlavě jo.

     3. A proto neustále trousí ty svoje fekálie. Napsal bych to řízněji, jenže to bych spadl na jeho úroveň

 2. Dříve Panama Papers,dnes Pandora Papers a načasování ,pak žádné ucelené seznamy , prostě účelovka. Ze zahraničí? Taky se to dá nazvat nepřípustné vměšování do záležitostí svrchovaného státu. Komu to slouží?

 3. Prakticky ten samý způsob překupnictví jako se snaží prosadit u Dukovan. Rusáky tady nechceme, ale koupíme si ruskou technologii přes EdF, která ji využívá.

     1. Jelikož se chlubí základní školou, tak pochybuji ,že nějakou má…

  1. Už se těším, hlavně abys cestou nezabloudil. Vzhledem k tomu, že nechápeš psaný text, budeš mít těžší cestu. Ale dobří lidé Ti určitě poradí.

  2. Tvůj jazyk napovídá, že jsi komunista=vlastizrádce. Takže , nejsi Čech, jsi jen internetová zrůda..

 4. Žádné nemovitosti jsem nekupoval a to množství a cena taky nesouhlasí.Offshory taky nemám, patří Agrofertu a ten taky není můj.

 5. pokud je vinen at ho potrestají ale pokud není tak co s tím stále se budeme tvářit že správný opoziční politik a novinář jsou nadlidé co můžou ničit život druhému a vědí co je jediná ta správná pravda

 6. Teď bylo ve zprávách,že je p. Babiš v seznamu se sirem McCartnym,Shakirou,i Eltonem, no já bych na to byl hrdý. Závistiví novináři ukazují ten “Honosný dům “.
  No to je ta česká závist tak nakažlivá, horší jak covid. že už tozahltilo celou Evropu. Teda +jednu zneuznanou rádoby umělkyní z USA. Ještě že není na tom slavným chodníku,co na něm postávaj šlapky.

 7. Dneska novináři skorumpovani nemůžeme nic ric kteří Češi mají majetky v daňových rajich jen Babiš 5 dní před volbami dostal špinavou Kubiceho zde je jasné vidět když se spoji luza novinářů s kmotry opozice jak se zbavit Babise politika je kýbl spiny

 8. Ach ty česká závisti. Babiš si před 12 (slovy dvanácti) lety koupil ve Francii barák. I kdyby si koupil Louvre, pokud na něj má, je to jeho věc. A najednou to naše novináře zajímá. Týden před volbami. To na něj fakt nic jiného nemáte? To je na tom lépe, než jsem sám čekal. To už není okopávání kotníků, ale kopání do míst, kde měl vloni svůj stín. Naši novináři nejsou nic moc, ale tohle nejsou ani Babovřesky nebo Kameňák. To už je Waterloo po česku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *