Babiše možná odsoudí dříve v zahraničí než v České republice. Tohle už opravdu přehnal

Je otázkou, jaký bude mít nejnovější kauza Andreje Babiše dopad na tuzemské volby. Ze zkušenosti je ale možné odvodit, že příliš velký nikoliv. Opoziční strany se sice tuto kartu snaží hrát, ale z minulosti víme, že voliči Hnutí ANO jsou vůči skandálům premiéra v podstatě imunní. Ukazuje to táhnoucí se kauza Čapí hnízdo, kde je přitom určitá část viny těžko zpochybnitelná. A stejně tak to ukazuje flagrantní střet zájmů v čerpání dotací Agrofertu, na který už roky upozorňuje Evropská komise. Podpora Babiše je však stabilní.

Je tedy spíše nepravděpodobné, že by případ z roku 2009, kdy Andrej Babiš prostřednictvím neprůhledných offshorových firem nakupoval luxusní nemovitosti ve Francii v hodnotě 400 milionů korun, nějak otřásl jeho veřejným obrazem u jeho příznivců.

Pokud by pak Babiš ve volbách skutečně uspěl a sestavil vládu, není rovněž pravděpodobné, že by se tento případ podařilo nějak kloudně vyšetřit a v případě potřeby poslat před soud. Ostatně, stačí se podívat na podezřelé zdržování státního zástupce Pavla Šarocha v kauze Čapí hnízdo, a mělo by být všem jasné, proč se Babiš chce udržet u moci.

Jenže nejnovější Babišova kauza má i mezinárodní rozměr. Složité schéma offshorových společností, přes které putovaly velké sumy peněz, to je přesně to, co zajímá mezinárodní vyšetřovatele. V cizině jsou totiž na daňové úniky, jimiž to v tomto případě přinejmenším zavání, velmi hákliví. A je přitom celkem jedno, že jde především o únik z České republiky. Někteří experti navíc naznačují, že by tu mohlo jít o určitou formu praní špinavých peněz. A to je pak ještě o něco vyšší úroveň.

Že Andrej Babiš v těchto dnech nemá zrovna důvod k radosti, přestože vede v předvolebních průzkumech, dokládá i to, jakým způsobem případ pokryla zahraniční média. Babišova kauza se dostala na titulní stránky tištěných i internetových deníků v Německu, Francii či Velké Británii. Těžko tak spoléhat na to, že by si toho vyšetřovatelé nevšimli.

Je to paradoxní, ale pro Andreje Babiše si možná jednou nepřijde Česká policie, ale rovnou Interpol. Bylo by to jistě zajímavé vyústění jeho bohaté podnikatelské i politické kariéry.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
107 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments