Kdybychom v září neotevřeli školy a vyhlásili lockdown, koronavirus by už zmizel, přiznal chyby ministr vnitra Hamáček

Odborníci před tím varovali. Pokud otevřete školy, koronavirus se začne nekontrolovatelně šířit. Bylo to ostatně potvrzeno stejným krokem, který učinil Izrael, jenž se kvůli němu rázem z premianta stal epidemií nejpostiženější zemí. Česká republika chybu zopakovala a před pár dny titul “best in covid” převzala sama.

Nikdo nenašel odvahu

Ministr vnitra Jan Hamáček nyní tuto chybu připustil. Navíc si tak trochu zaspekuloval o tom, že pokud bychom neuvolňovali a naopak opatření ještě přitvrdili, mohli jsme se koronaviru zbavit úplně. “Kdybychom 1. září tu republiku zavřeli, tak dneska žádný virus neřešíme, protože by po 14 dnech totálního lockdownu zmizel,” uvedl vicepremiér v televizi Prima. Nenašel se však nikdo, kdo by v té době měl k podobnému kroku odvahu. Česko si tak pro problémy de facto cíleně došlo.

Jan Hamáček také přiznal, že slib v podobě návratu žáku prvního stupně do škol už na začátku listopadu, tak jak to deklaroval ministr zdravotnictví Roman Prymula, bude velmi obtížné naplnit. Ostatně, záhy po vyhlášení tento slib relativizoval sám ministr školství Robert Plaga, podle kterého bude prerekvizitou otevření prvního stupně zlepšení epidemiologické situace.

Rozhodovat budou čísla od středy do pátku

Prezident Miloš Zeman ve svém pátečním projevu k národu uvedl, že ministra vnitra Hamáček vyzval k tomu, aby policii nařídil pokutovat lidi nedodržující vládní nařízení, konkrétně pak povinnost nosit roušky. Podle ministra vnitra však policie už dnes pracuje tak, jak má. Podotkl také, že cílem policejního sboru není pokutování, ale zajištění, aby tato opatření byla dodržována. Sama policie už je ale koronavirem také citelně zasažena a v jejích řadách panuje podstav. Každý den přibude až 250 policistů s covidem nebo v karanténě.

Ministr vnitra také předestřel, čím se vláda bude v příštích dnech řídit s ohledem na možné zpřísňování svých nařízení. Klíčový podle něj bude závěr příštího týdne, kdy se přibližně od středy do pátku ukáže, zda čísla nakažených alespoň nějakým způsobem poklesnou. Pokud se tak nestane, vláda bude muset zřejmě sáhnout po úplném uzavření země. “Ta situace je složitá, nicméně před jakýmkoli dalším rozhodnutím je třeba pět šest dní počkat,” uvedl Hamáček.

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments