Když Covid-19 zlepší zdraví: po dvaceti letech se mi vrátil čich, konečně cítím kávu, říká žena z Moravy po prodělání nemoci

Nemoc Covid-19 má na tělo skutečně velký dopad, který zatím nebyl zcela prozkoumán. V drtivé většině případů je ale negativní. Napadení orgánů, jako jsou plíce, srdce nebo ledviny, může skončit těžkým zdravotním stavem a u některých pacientů i smrtí. Ukazuje se však, že ve zcela výjimečných situacích může zdravotní stav naopak zlepšit. Tak jako se to stalo paní Lence ze Šumperka na Moravě.

Chronický zánět v dutině nosní

Ta se téměř celý svůj život potýká s chronickou rinosinusitidou, tedy zánětem dutiny nosní. Ta u pacientů často vede ke zhoršení nebo ztrátě čichu, což postihlo právě Lenku. Tento stav je poměrně výjimečný a rozhodně se o něm nemluví tolik jako o ztrátě jiných smyslů, tedy zraku či sluchu. Svým způsobem dokáže být ale podobně nepříjemný a významně snižovat kvalitu života.

Když chtěla Lenka alespoň na několik měsíců něco cítit, musela podstoupit operaci, při které jí lékaři vyberou sliznici. Potom cítí přibližně půl roku. Naposledy se to povedlo v roce 2008, ale když operaci podstoupila v roce 2016, už se tento efekt nedostavil. Až na několik světlých momentů tak Lenka necítí už přibližně 25 let.

Lehký covid vrátil čich

Zatímco většina pacientů, kteří prodělají Covid-19, ztratí na několik týdnů až měsíců čich a chuť, Lenku potkal pravý opak. “Čich se mi vrátil až teď. Není úplně dokonalý, ale jsem nadšená,” uvedla po prodělání nemoci pro CNN Prima News.

Žena přitom nemoc prodělala s relativně lehkým, byť nepříjemný průběhem. “Měla jsem zimnice a odpoledne horečky 38,5 °C, které doprovázela rýma a kašel. Úplně nejhorší byla šílená únava. Doktoři mi říkali, že by byla potíž, kdyby se mi to dostalo na průdušky, protože trpím těžkým astmatem, ale kupodivu se tak nestalo. Přežila jsem tedy covid celkem ve zdraví, jen jsem byla poměrně dlouho v izolaci, protože mě vzali na testy snad až třináctý den nemoci. Nakonec jsem tedy zůstala skoro čtyři týdny v karanténě,” uvedla Lenka.

Svět je díky čichu barevnější

Zatímco většina lidí je ráda, že má nemoc za sebou a nechce se k ní už příliš vracet, v případě Lenky přišlo nesmírně příjemné překvapení. “Čich se mi vrátil asi čtyři týdny od začátku nemoci. Ze začátku jsem ani v podstatě nevěděla, že cítím. Pro mě to byl nový vjem a moc si užívám, že jsem získala nový rozměr. Svět bez čichu je plochý, náhle je vše barevnější,” vypráví Lenka. “Konečně cítím kávu nebo parfémy. Do té doby jsem si kupovala parfém tak, že jsem pouze tipovala, co by se ke mně mohlo hodit.

Její případ může být vědecky zajímavý. Lékařka Lence řekla, že by návrat čichu mohl souviset s tím, že její nemoc má autoimunitní charakter, což znamená, že je postavena na nesprávné reakci imunitního systému, který likviduje vlastní zdravé buňky. Když se ale do těla dostal koronavirus, musel se imunitní systém zaměřit na boj s ním a neměl už tak kapacitu ničit vlastní buňky. Je však otázkou, zda může být tento restart imunity trvalý.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments